Život na náplavce u pěší lávky

Záměrem návrhu je podpoření života kolem náplavky u pěší lávky. Vodní toky odjakživa lákají člověka k pobytu v jejich blízkosti. Našemu městu řeka Labe propůjčuje svůj půvab a potenciál jejích břehů ve spojení s pobytem lidí není zdaleka vyčerpán. Pojďme vytvořit zázemí pro čas strávený v této lokalitě.
ID návrhu: 52
Město realizuje mimo Vylaď Kolín
2023
Sdílet:

Města pyšnící se vodním tokem s oblibou náplavky historicky sloužící k vodní dopravě přetváří na veřejný prostor. Vznikají tak promenády či prostranství pro aktivity stmelující lidi. V našem městě máme díky trati omezené možnosti, kudy se k řece přiblížit a trávit zde volný čas. V oblasti, kde nyní potkáváme “kofíkolku” je prostor navazující na dlážděnou náplavku a tendence k pobytu osob na tomto místě je evidentní. Zároveň se často lidé ptají, kde si mohou něco ugrilovat. Taková místa v Kolíně existují, jejich stav je však značně proměnlivý. Proto navrhujeme vybudovat malé zázemí, kde by si návštěvník mohl vypůjčit například gril, koule na petanque nebo pytlíky na cornhole. S tím by pochopitelně měly být vytvořeny plochy pro tyto aktivity.
V rámci podpory konceptu smartcity by mohly výpůjčky fungovat na principu výdejních boxů. Přidružené bistro by fungovalo například o víkendech. během letních měsíců případně i častěji.

Odhadované náklady

600000 Kč

Umístění

Křičkova/Brankovická

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Návrh se týká místa, kde v současné době město realizuje své plány. Ty se z části překrývají s tímto návrhem. Stánek s občerstvením by v této atraktivní lokalitě měl začít fungovat v letní sezóně 2024 a bude provozován celoročně. Budoucí provozovatel má rozsáhlé zkušenosti v gastronomii a oblasti cestovního ruchu.

VÍCE
V červnu 2023 byla uzávěrka veřejné soutěže vyhlášené MÚ Kolín, vítěze poté schválila Rada města. Následují jednání mezi vybraným provozovatelem a městem, řešení technických a administrativních náležitostí (např. povolení Stavebního úřadu).
Město vnímá nevyužitý potenciál břehů Labe a hodlá podporovat jejich využití pro rekreaci i sport, a to v nutné součinnosti s Povodím Labe, kterému břehy patří. 

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Další návrhy u Labe: Modrý domeček – místo pro umění ve veřejném prostoru a Oživená řeka – miniloděnice

Jeden komentář

  • V teto souvislisti s planovanou Naplavkou, coz zni skvelr, Kolin nema zadny velky mestky park, kam by se mohlo zajit na piknik, na oslavu detskych narozenin atd. jako je to bezne v mestkych parcich v Praze, Pardubicich, HK, Londyne 🙂 Ostrov k tomuto ucelu naprosto vybizi, ma vzrostlou zelen, ktera poskytuje v horkem lete stin, prostor ostrave je ovaem velmi zanedbany a je to spise takovy lesopark, nez park. Kolin navic nediaponuje opravdu skvelym detskym hristem, kde se vyradi i vetsi deti. Prvni pulka ostrova by byla uzasna prave jako velke hriste, kde prtata maji svoji oplocenou cast a vetsi deti mohou vice behat mezi ruznymi lanovymi prolezackami atd. a soucasne prostor na piknik, deku na trave atd. A zadni cast parkova pro dospelaky. To divadlo uprostred je silene a stavajici vyuziti o nicem. V Koline se chysta mnoho skvelych developerskych projektu, ktere mohou prizvat nove obyvatele s dobrym financnim zazemim do Kolina. Pokud ale Kolin nema byt pouze nocleharnou pro pracujici v Praze, je zapotrebi vybudovat prave skvely mestky park s moznosti lezernich aktivit pro rodiny a pratele. Samozrejme s dostatecnym socialnim zazemim, pojiznou kavarnou atd. V prazskych hristich byva i ostraha proti uchylum a opilcum/narkomanum a skvele to funguje. Propojeni se zalabskym sportovistem, coz je zona pro vetsi deti se take nabizi. Zelen na zalabske strane kolem Labe muze byt napr. s budouci “marinou” take uzasnym mistem na piknik apod. Kolin je v tomto ohledu nuda, neni kam si jit jen tak sednout nebo v lete na deku.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy