Renovace podchodu u OC Futurum

Navrhuji nové osvětlení a renovaci podchodu u OC Futurum, pro zlepšení bezpečnosti a reprezentativnějšímu příchodu do města Kolín. Každý, kdo přijede do Kolína na Hlavní nádraží (turisté, obyvatelé, studenti) a potřebují jít pěšky směrem do historického centra Kolína, má na výběr pouze dvě možnosti, projít OC Futurum (pouze ve dne), anebo projít řešeným podchodem, který je i nejkratší bezbariérovou cestou směrem do centra.
ID návrhu: 51
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

Prvotní myšlenkou byla bezpečnost v noci, jelikož zde chodím z vlaku směrem domů a OC Futurum je již zavřené, nezbývá Vám, než projít řešeným podchodem a jeho nevzhledným temným okolím, abyste se dostali do ulice Kutnohorská.
Podchod je i ve dne nedostatečně osvětlen a to pouze jediným světlem. Stěny podchodu jsou špinavé a nevzhledné, z jedné strany je plakátovací plocha, z druhé strany pouze staré strhnuté plakáty. Navrhovaným řešením je rekonstrukce celého podchodu a doplnění osvětlení, které bude po celé délce podchodu uprostřed anebo z obou stran.
Inspiraci jsem našel v projektu Podchody Vltavská v Praze https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/kodan-na-praze-7-zanedbane-podchody-u-metra-vltavska-se-jako-zazrakem-promenily-v-kultivovany-verejny-prostor , kde obdobným způsobem vyřešili nevzhledná zákoutí průchodů a podchodů v okolí metra Vltavská.
Navrhovaný podchod a jeho okolí stojí na parcele č. 3475/2 a součástí je i parcela č. 3475/1 pokud chceme dojít až k ulici Kutnohorská projdeme ještě parcelu č. 3485/1. na těchto parcelách se nachází asi na 100 m tři různé typy městského osvětlení tři různé druhy řešení povrchu chodníku a celkově je vše na sebe nekoncepčně napojené. Proto si myslím, že by mohlo dojít k celkové úpravě řešeného území se sjednoceným městským mobiliářem.
Vzhled nového podchodu a jeho okolí by se mohl stát součástí veřejné architektonické soutěže o design podchodu a jeho okolí.

Odhadované náklady

600000 Kč

Umístění

Parcelní číslo 3475/1, 3475/2

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Návrh bohužel v tuto chvíli nepostupuje do hlasování, protože obchodní centrum Futurum a přilehlé komunikace projdou v nejbližších letech rozsáhlými změnami. 

VÍCE
Dojde k přístavbě obchodního domu Futurum a v rámci toho bude zadáno vyhotovení architektonické studie na celou oblast. 

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Tohoto podchodu se týká ještě jeden návrh: Za krásnější kolínské podchody

3 komentářů

  • Dobrý den, výborný návrh, ono okolí nádraží samo o sobě je ostudou Kolína, např. prostory vedle Futura, kde se parkuje a kde stojí rozbitý prodejní stánek a úklid zrekonstruovaného prostoru před nádražím je
    taky ostudný.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy