Modrý domeček – místo pro umění ve veřejném prostoru

Navrhuji zkulturnit “modrý domeček” v procházkové zóně podél Labe. Je to místo, kde se lidé často zastavují, občas parkuje i kofíkolka a které momentálně působí neutěšeně. Využila by se forma MURÁLU – výtvarného umění aplikovaného na větší plochy a stěny ve veřejném prostoru. Murál nejen povznáší místo, kde žijeme, ale také podněcuje zájem o umění a tvořit umění i tam, kde to není běžné. Domeček s murálem by se stal osobitým místem v Kolíně, jež by přitahoval pozornost nejen místních, ale i turistů.
ID návrhu: 46
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

V BUDOUCNU by šlo celý koncept posunout dále – vytvořit „Otevřenou galerii“. Název by navázal na projekt Otevřené ulice, který už vešel v Kolíně do povědomí. Modrý domeček by mohl fungovat jako venkovní – otevřená pro všechny – galerie, kde by se s určitou periodicitou prezentovali umělci tvořící murálové malby. Tento koncept má několik pozitiv:
– je to další místo, které bude přitahovat turisty a ponoukat k návratu (stejně jako gastroturistika se běžným pojmem stává muralturistika)
– galerie bude moct reagovat na aktuální témata
– Otevřená galerie bude mít šanci se stát (při dobrém vedení kurátorem) nestandardní prestižní záležitostí, která bude přitahovat pozornost, a tím pádem i další projekty a zájem o město.
Tato lákavá budoucnost ovšem není předmětem tohoto návrhu.

/návrh upraven po konzultaci s koordinátorkou 7.8./

Odhadované náklady

200000 Kč

Umístění

Podskalské nábřeží

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Návrh bohužel není realizovatelný, protože v této lokalitě má město jiné záměry. V rámci plánované revitalizace bude s největší pravděpodobností “modrý domeček” odstraněn.  

VÍCE
Kultivovaný stánek s občerstvením by v této atraktivní lokalitě měl začít fungovat v letní sezóně 2024. Lokalita u “Modrého domečku” tak projde velkou změnou, jakékoliv další úpravy by pak na ni měly navazovat.
Město vnímá nevyužitý potenciál břehů Labe a hodlá podporovat jejich další zvelebování a též využití pro rekreaci i sport. Tento návrh bereme jako dobrý podnět, na co nezapomenout při zadávání studie pro tuto oblast. 

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: oddělení marketingu a cestovního ruchu, odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Na břehy Labe byly podány další návrhy: Život na náplavce u pěší lávky a Oživená řeka – miniloděnice

Další návrhy na umění ve veřejném prostoru:
Socha J. G. Deburau
Socha dívky s míčem
Lilie v parčíku
Kolínský zvukovod – naslouchej vodě – Kolín
Za krásnější kolínské podchody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy