Hřiště na plážový volejbal na Kmochově ostrově

Kmochův ostrov vždy patřil mezi oblíbené cíle procházek a relaxace. Co mu postupně vracet lesk, aby se opět stal místem, kde to žije? Sport na čerstvém vzduchu je nabíjející a blízkost řeky, dětských hřišť a především nádherná zeleň si zaslouží propojit. Ostrovu by hřiště slušelo a řada lidí by uvítala možnost zahrát si jeden z nejoblíbenějších kolektivních sportů uprostřed Kolína. František Kmoch v blízkosti by byl jistě stálým fanouškem.
ID návrhu: 18
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

Kmochův ostrov patří mezi nejzelenější oázu Kolína a má neuvěřitelný potenciál jako místo k relaxaci, procházce, ale i aktivnímu odpočinku a hrám. Pro děti jsou zde vybudovaná dvě dětská hřiště. Mládež a dospělí tu vyžití mají pramalé. Možná i v důsledku toho se jich tu řada bezprizorně schází. Kmochu ostrovu by moc slušela jednoduchá v přírodě zasazená kavárna či bistro a s ním spojené posezení i třeba v altánku. Řeka Labe by si zasloužila alespoň malý kousek upraveného břehu s umělou pláží a pískem. V létě si jen sednout a koukat na druhý břeh, namočit si nohy, naskočit na paddleboard.
První vlaštovkou v podobě přirozeného rekreačního rozvoje v srdci Kolína by mohlo být hřiště na plážový volejbal. Žádné další přehnané barvy, ale jen písek zapadající do přírody, dva sloupy a natažená síť. Místo, kam by si jakákoliv parta mohla jít zahrát. Stačí se domluvit s kamarády, vzít míč a vyrazit. Je spousta nadšených amatérů, kteří si chodí během zimy do kolínských tělocvičen zahrát a venkovní hřiště zdarma by jim udělalo radost. Stejně tak řada mladých sportovců by si mohla zkoušet sport, který patří patří v kolektivech mezi nejoblíbenější. A lidé, kteří sportu aktivně neholdují, se mohou třeba jen z laviček na ostrově dívat, do budoucna i s nějakým pitím v ruce z přilehlého bistra.
Rekreační sport nepatří jen do sportovních zón měst, i veřejný prostor v centru města může ožít jinak. Stačí lidem nabídnout adekvátní místo a nebát se toho, že tam kde jsou památky či přírodní zajímavosti, už nemůže být nic jiného. Město není skanzen, ale místo, kde chceme žít.

Umístění hřiště: při vstupu do hlavní části ostrova po pravé straně. Přímo naproti se nachází přes chodník dětské hřiště. Beachové hřiště se do prostoru rozměrově vejde, potřebné by bylo jen přiměřené prostříhání stromů. Ze strany k Labi bychom doporučovali jednoduché oplocení.

Odhadované náklady

480000 Kč

Umístění

Kmochův ostrov, při vstupu do hlavní části ostrova po pravé straně. Přímo naproti se nachází přes chodník dětské hřiště.

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Návrh bohužel není realizovatelný především kvůli náročnosti provozování pískového hřiště. Jeho případná výstavba by byla limitována povrchovými kořeny stromů. 

VÍCE
Provozování pískového hřiště znamená každodenní údržbu, a to i v hlídaných areálech. V tomto případě jde navíc o veřejný prostor, kde by se k přírodním nečistotám přidali další významné faktory.
V areálu Vodního světa jsou v provozu dva kurty na plážový volejbal, do budoucna je zde plánována výstavba dalších.
Město vnímá důležitost ploch a zařízení pro rekreaci a sport; věnuje se jejich budování a rozvoji. Příkladem může být “Modrý ovál” v ulici Seifertova či zrekonstruované hřiště v Sendražicích. Při posouzení realizovatelnosti bylo též přihlédnuto k tomu, že každé hřiště potřebuje správu a údržbu – to  s sebou nese nemalé náklady.

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor životního prostředí, odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Ostrova se týká ještě jeden návrh: Discgolf – úprava hřiště na ostrově

NÁVRHY NA DALŠÍ HŘIŠTĚ

Postupují do hlasování:
Úprava hokejbalového hřiště a otevření veřejnosti
Dětské hřiště Sladkovského

Již v řešení: Malé dětské hřiště v lokalitě Na Vinici „pod kopcem“

Nepostupují do hlasování:
Hřiště na petanque
PUMPTRACK KOLÍN
Úprava hrací plochy v parku u medvědů
Renovace hřiště na Zálabí – pod Práchovnou pro fotbal/basket/workout 
Hřiště na plážový volejbal na Kmochově ostrově
Víceúčelové hřiště na Zálabí
2v1 – Hřiště na plážové sporty + obří dětské pískoviště
Bike park v Borkách
Dětské a workoutové hřiště
Multihřiště a renovace hokejbalového hřiště

 

3 komentářů

  • Pod stromy plážový volejbal? Co padající listí ze stromů? Kolik bude stát následná údržba a častávýměna písku?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy