CHODNÍK SIROTEK

Návrh se pokouší v rámci skromných možností – obnovením chodníku a zasázením tří stromů – zlepšit bezpečnost chodců a korigovat chyby a újmy poslední problematické výstavby na Paloucích. Zároveň chceme zanedbané, ale svým historickým osídlením velmi významné Palouky integrovat do života v Hostivici. Motto návrhu: Parva nisi servata erunt, maiora amittentur (Nebudou-li zachovány malé věci, velké budou ztraceny).
Realizovatelné
2023/24
Sdílet:

Naším obecným cílem je alespoň v rámci velmi skromných možností korigovat chyby a újmy vzniklé poslední problematickou výstavbou na Paloucích.

Krátkodobým cílem projektu je zlepšit ohroženou bezpečnost chodců, především v exponovaném místě křižovatky.  Dále chceme poskytnout obyvatelům jediné možné a relativně bezpečné odpočinkové místo.

Navrhovaná zpevněná stezka SIROTEK nahrazuje původní, poslední výstavbou zaniklý chodník a umožňuje v kritických místech bezpečnější chůzi po přechodech. Průchod v původní trase chodníku SIROTEK byl narušen změněnými výškovými poměry, které byly spojeny s výstavbou firmy Starlife a novou komunikací, která nebrala ohled na pěší dopravu. Průchod v porušené trase chodníku musí být proto vzhledem k různým překážkám velmi úzký. Proto navrhujeme použít betonové dlaždice 50/50/5, které dobře vyhoví zúženému průchodu. Chodník bude mít tři vstupy a výstupy na vozovku. První a druhý vstup bude v rovině, třetí překoná výškový rozdíl. Variantně lze zřídit rovnocenně vyhovující vstupy pouze dva, tak aby oba byly v rovině.

Stísněné nebezpečné místo na rohu pozemku 1098/2 bude nutné předláždit , opatřit bezpečnostními ochrannými sloupky a vhodně navázat na SIROTEK.

Dále navrhujeme vybudovat odpočinkové místo na pozemku města na ploše označené jako „Liliputánské náměstí“. Pozemek je nyní pokryt reverzibilní štěrkovou drtí a měří cca 2,5 x 40 m. Chceme zde vysadit tři nízké stromy (Malus purpurea „Gulliver“) a k nim přidat dvě jednoduché lavičky. Místo doplní naučný panel ARCHEOLOGIE, prezentující nalezené vzácné vykopávky na Paloucích. Zde chceme ušetřit náklady vlastním sponzorským darem – grafikou a přípravou textu ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR.

Do tohoto prostoru zvažujeme případně v budoucnosti umístit také stojan na kola a odpadkový koš (do projektu však tyto položky nepožadujeme). Předpokládáme, že vzhledem k prodejně kol sídlící na Paloucích a budoucí připravované cyklotrase přímo tudy na směr Bubny se mohou stát Palouky zajímavým uzlem pro cyklisty.

Odhadované náklady

154000 Kč
Pozn.: Uvedený orientační rozpočet zahrnuje položky, o kterých se dá ještě v definitivním projektu diskutovat (např. použít lavičku pouze u jednoho stromu). Orientační rozpočet CHODNÍK SIROTEK materiál montáž celkem Stezka z betonových hladkých dlaždic 50x50x5cm celková dl. 100 m, šíře 50 cm 25.000,- 20.000,- 45.000,- Kč Výsadba dřevina 3 ks 12.000,- 6.000,- 18.000,- Kč Lavička 3 ks 18.000,- 15.000,- 33.000,- Kč Vitrína s informacemi o archeologických nálezech 1 ks (grafické řešení zdarma) 15.000,- 3.000,- 18.000,- Kč Mlatový povrch „náměstíčka“ 2 x 40 m, tzn. 80 m2 10.000,- 10.000,- 20.000,- Kč Projektová dokumentace * 20.000,- Kč Celkem 154.000,- Kč Údržba: Na Paloukách si občané své nejbližší okolí udržují sami.

Umístění

Adresa:
Hostivice Palouky
(= hlavní komunikace pracovně označená jako KOMUNITNÍ PROMENÁDA).

13 komentářů

 • Přes Hostivici jezdíme na Palouky už více jak pasát let. Nikdy jsme nemohli pochopit, jak může být blízké okolí Prahy tak velmi zanedbané.
  Zatímco Hostivice za posledních cca třicet let velmi změnila vzhled a vybudovalo se příjemné prostředí pro její obyvatele, Palouky zůstaly nadále nepovšimnuty. Ba jsou pro jejich obyvatele znehodnocené nejen s ohledem na bezpečnost při pohybu na komunikacích, nejen s ohledem na zanedbanou občanskou vybavenost, ale i s ohledem na vybudovanou rozsáhlou průmyslovou zónu.
  Záměr projektu „Sirotek“ se pokouší nastolit alespoň malý přínos nejen pro obyvatele zmíněné lokality, ale všem uživatelům komunikace, cyklistům i turistům. Vřele projekt DOPORUČUJI.

  Reagovat
 • Palouky jako poklidné místo s rodinnými domky znám z dřívější doby. Narušila je výstavba firemního obřího domu a poté ještě směrem k Hostivici skladových areálů. Takže vřele doporučuji zlidštění této dřívější oázy klidu. Když jsem se kdysi svého přítele Ing. arch. Fanty zeptala, co vložil do makovice na své věži, řekl mi: „Nic, nechal jsem ji prázdnou jako symbol doby.“ Bylo by dobré, aby rozhodly moudré hlavy.

  Reagovat
  • Dobrý den,
   komentáře schvaluje administrátor webu. Schválením se rozumí pouze to, že administrátor zkontroluje, že příspěvek neobsahuje vulgarity.

   Reagovat
 • Dobrý den.

  Návrh Chodník Sirotek se mi líbí.
  Dotazy: šíře chodníku Sirotek na kočárek asi není dostatečná? Osvětlení v noci?????

  Reagovat
 • Projekt „Chodník Sirotek“ jdoucí podél rodinných domů, vedle silnice určené pro nákladní dopravu (proč chodit po silnici mezi provozem? ) a pokračující k posezení na lavičce pod stromky mi přijde jako krásný projekt. A hlavně tento projekt je určen pro všechny a i cyklisty jedoucí okolo včetně dětí.
  Jen to hlasování je při nejmenším zvláštní. Je potřeba vyplnit krom věku a dosaženého vzdělání i bydliště, ale v možnostech nejsou uvedeny Palouky. Je to snad nějaká diskriminace pro obyvatelé Palouků?

  Reagovat
 • Stromečky s lavičkou jsou velmi pěkné.

  Chodník samotný je však podle mého názoru zbytečný, protože je duplicitní.
  Na opačné straně ulice je nedávno zbudovaný chodník (na pozemcích 1152/166 a 1152/167), kde se 2 lidé pohodlně vyhnou. Fotografie (1/7) tuto skutečnost opomíjí. Stávající chodník je vidět pouze na nepříliš zřetelném náčrtku (7/7).

  V zájmu objektivity by měl být ukázán symetrický snímek ulice [*], kde by stávající chodník byl vidět stejně dobře, jako ten navrhovaný na zveřejněných vizualizacích.

  [*]
  https://www.google.com/maps/@50.0798434,14.2812441,3a,75y,9.42h,88.69t/data=!3m7!1e1!3m5!1s_aThpUcLUqWkg-_Rwpv2dQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D_aThpUcLUqWkg-_Rwpv2dQ%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D71.70445%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?authuser=0&entry=ttu

  Obr. 5/7 uvádí:
  „Výrazné narušení přišlo až s cca 6 let trvající problematickou stavbou StarLife, a s ní spojeným vykácením zeleně pro vybudování hlavní komunikace bez původního chodníku.“

  Skutečnost je taková, že zeleň sice při výstavbě vykácena byla, ale nikoli kvůli budování komunikace či chodníku. Místo původního chodníku (zanedbaného „sirotka“) byl během výstavby firmy Starlife zbudován nový chodník (viz výše), o kterém se však navrhovatelé vůbec nezmiňují (jako by vůbec neexistoval). Je pravděpodobné, že jedinými uživateli navrhovaného chodníku by byli toliko obyvatelé čp. 615 a 619, tj. pouhých 2 domků.

  ZÁVĚR:
  Navrhuji z projektu vypustit duplicitní chodník, který by stávající zatravněnou plochu zcela neúčelně překryl betonovými dlaždicemi. Realizována by nicméně mohla být „stromečková“ část projektu (včetně lavičky a informačíno panelu, příp. stojanů na kola). Ta je velmi zdařilá a žádoucí.

  Reagovat
 • Rád bych podpořil navrhované řešení, které jasným způsobem řeší ochranu pěších i cyklistů v dané lokalitě. Navrhované řešení nesnese odkladu.

  Reagovat
 • Chodník Sirotek je vítaným zlepšením situace pro pěší na Paloukách z hlediska bezpečnosti.
  Jezdím na Palouky řadu let, pozoruji houstnoucí dopravu spolu s přibývajícími průmyslovými a skladovými objekty, leč dopravní situace neřeší pěší dopravu a tak se pro seniory stává pohyb od autobusu riskantní. Řešení návrhem Sirotek považuji za velmi potřebné. Přispěje také ke zlepšení vzhledu této již delší dobu zanedbávané části Hostivic, která je vzácným archeologickým nálezištěm.
  Vřele doporučuji.

  Reagovat
 • Rád bych podpořil navrhované řešení, jako dobré řešení ochrany pěších i cyklistů v dané lokalitě.

  Reagovat
 • Milí angažovaní občané,

  ráda bych touto cestou poděkovala všem, kdo jste hlasovali pro projekt obyvatel Palouků. Váš hlas symbolizuje víc než pouhý výběr návrhu – je projevem pochopení důležitosti ochrany každého, i když žalostného zbytku životního prostředí. Je to hlas do budoucnosti.
  Mé poděkování patří také pracovníkům městského úřadu, kteří obětavě věnovali spoustu práce a času pro úspěch dosud neprozkoumané akce.
  Všichni můžeme mít důvod k radosti z vysokého počtu zúčastněných, tentokrát vesměs žen.

  Eva Fantová (navrhovatelka projektu)

  Reagovat
 • Navrhovaný projekt mě nejvíce zaujmul, vzhledem k bezpečnosti pro obyvatele Palouků a jeho velmi zajímavé provedení

  Reagovat
 • Doporučuji navrhovanou realizaci chodníku SIROTEK společně s odpočinkový místem a edukační tabuli o historii místa. Drobnosti často znamenají mnoho – v tomto případě zkrášlení i zajištění bezpečnosti chodců znamenají mnoho v obci, která velmi utrpěla divokou a necitlivě zvolenou výstavbou skladového parku. Líbí se mi jemnost a funkčnost navrhovaného řešení, i nízké náklady. Tesim se, ze chodník budou moc místní i návštěvy již brzy využít.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy

Bez bláta a louží

Peší část stezky podél Litovického rybníka a ptačí pozorovatelny v Hostivicích je kouzelné místo, které je obyvateli obce hojně navštěvováno. Toto jedno z mála cenných míst v Hostivici stojí za pořádnou péči a úpravu. Návrh úpravy stezky zahrnuje vytvoření zpevněné mlatové cesty a rekonstrukci mostku přes potok (přivaděč).

Více »

Hostivice jako město nejen rybníků, ale také mostů a mostků přes potok.

Hostivice je nejen místem s rybníky, ale také s několika potoky protínající území obce. Bylo by dobré, kdyby byla umožněna lepší pěší prostupnost území přes tyto potoky. Mosty a mostky někde jsou a dosluhují, jinde zcela chybí, nebo jsou špatně přístupné. Cílem návrhu je vytypovat konkrétní místa a doplnit je jednoduchými dřevěnými lávkami.

Více »