Komunitní zahrada Hostivice

Realizace komunitní zahrady jako veřejného prostoru pro setkávání, odpočinek a možnost pěstování a sdílení společného zájmu. Komunitní zahrada poskytne obyvatelům Hostivice zázemí pro drobnou zahradnickou činnost a blízké dětské skupině pro výuku v rámci environmentálního vzdělávání.
V investičním plánu města
2023/24
Sdílet:

Na části pozemku v ulici Za mlýnem 1190/109 bude vybudována komunitní zahrada s cílem poskytnout místním obyvatelům prostor pro pěstování, drobnou zahradnickou činnost i možnost setkávání a odpočinku. Tato zahrada bude sloužit také dětem z blízké dětské skupiny jako zázemí pro vzdělávání, seznámení s živou přírodou a pěstování vlastního jídla. Prostor zahrady bude otevřen pořádání vzdělávacích seminářů a workshopů. Naší prioritou je budování dobrých sousedských vztahů a smysluplné trávení volného času.

Na pozemku komunitní zahrady budou rovnoměrně rozmístěny různé varianty záhonů i vyvýšených záhonů tak, aby měl každý dobrý přístup k péči o plodiny. Členové spolku si mohou vybrané místo k pěstování zapůjčit na dobu jednoho roku za poplatek.

Na pozemek bude umístěn zahradní domek, který bude sloužit k uskladnění sdíleného zahradnického náčiní a nářadí, případně dalších potřeb. Tyto potřeby budou k dispozici členům spolku zdarma. Vedle domku bude instalována stínící plachta. K zahradnímu domku bude přistavena retenční nádoba k zachytávání dešťové vody. Do budoucna je plánovano také umístění pergoly, která poslouží jako přístřešek i prostředek k dalšímu zachytávání dešťové vody.

Realizace komunitní zahrady zahrnuje také oplocení pozemku a umístění branky. Oplocení vymezí využívaný pozemek. Předpokládáme, že bude sloužit i jako ochrana před vandaly a vbíhání venčených psů. Zahrada bude přístupná veřejnosti a to volně v pracovní dny v čase 7:30-16:30 a dále dle přítomnosti některého člena spolku.

Členové spolku budou platit roční příspěvek, ze kterého budou hrazeny náklady na údržbu společného pozemku, potřebné opravy a nájemné za pozemek. Členský příspěvek i částku za zapůjčení záhonu domluví a odsouhlasí členové na schůzi spolku.

Údržba komunitní zahrady bude financována z příspěvků členů spolku a realizována především svépomocí. Spolek bude žádat o dotace s cílem získat finanční prostředky na provoz zahrady a účelného zvelebení jejího prostoru.

Odhadované náklady

122900 Kč

Umístění

Ulice Za mlýnem 1190/109

Nerealizovatelné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy

Bosonohá stezka

Proprioceptivní chodníček z přírodních materiálů jako doplněk dětského hřiště či sportovní zóny pro nácvik bosonohé chůze či chůze s ponožkou. Rehabilitační prvek či podpora správného vývoje dětské nožky zábavnou formou.

Více »

Hostivice jako město nejen rybníků, ale také mostů a mostků přes potok.

Hostivice je nejen místem s rybníky, ale také s několika potoky protínající území obce. Bylo by dobré, kdyby byla umožněna lepší pěší prostupnost území přes tyto potoky. Mosty a mostky někde jsou a dosluhují, jinde zcela chybí, nebo jsou špatně přístupné. Cílem návrhu je vytypovat konkrétní místa a doplnit je jednoduchými dřevěnými lávkami.

Více »