Co je Tvoje Hostivice
TVOJE Hostivice je projekt, tzv. participativní rozpočet, který umožňuje občanům našeho města aktivně se zapojit do realizace drobných projektů a spolurozhodovat o části finančních prostředků z rozpočtu města.
Pro 2. ročník tohoto projektu (2024/2025) uvolní Město Hostivice 500.000 Kč.
V praxi to znamená, že pokud víte, co chcete v Hostivici změnit a Váš nápad splňuje stanovená pravidla, můžete jej do projektu přihlásit. A je to jednoduché! Zpracujete svůj návrh, který podpoří dva garanti, a podáte jej ve stanoveném termínu formou, která Vám vyhovuje nejvíce (přes formulář v záložce „Podat návrh“ nebo v papírové podobě v úředních hodinách na podatelně Městského úřadu Hostivice).
Radnice následně ověří, zda je Váš návrh realizovatelný, případně Vám poradí, jak jej upravit do realizovatelné podoby.
Autoři pak budou mít možnost představit své projekty na setkání s občany našeho města a jak ukázal 1. ročník TVOJÍ Hostivice, vzájemná diskuse přináší další podněty, nápady na zlepšení, rozšíření či úpravu návrhů tak, aby byly následně podpořeny co nejširší veřejností.
On-line hlasování pak ukáže, jak si jednotlivé návrhy stojí v očích veřejnosti.
Realizaci vítězného návrhu, případně návrhů následně schvaluje zastupitelstvo města.
Jaké nápady můžete zaslat?
Podmínkou každého návrhu je jeho přínos pro město a potřeby širší veřejnosti. Daný projekt musí být veřejně přístupný se záměrem realizace na pozemcích města.
Vaše nápady se mohou týkat oprav či pořízení nového městského mobiliáře (laviček, odpadkových košů, herních prvků apod.), zřízení relaxační zóny nebo vysazení trvalkového záhonu. Vedle dalších parametrů je třeba dodržet i finanční rámec.
Z financí participativního rozpočtu však nesmí být realizovány návrhy, které propagují produkty, služby, činnosti či stanoviska subjektů komerčního, nekomerčního, náboženského či politického charakteru.
Úplná pravidla participativního rozpočtu TVOJE Hostivice najdete zde.
Harmonogram 2024/2025
Radnice uvolňuje část rozpočtu
2024 / 2025
Lidé přijdou s návrhy a v termínu je podají
září / říjen 2024
Realizovatelnost návrhů prověří úředníci
listopad 2024
Návrhy prodiskutují občané mezi sebou
listopad / prosinec 2024
O návrzích proběhne hlasování
březen / duben 2025
Radnice zajistí realizaci vybraných návrhů
léto 2025
Participativní rozpočet v kostce
Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka. Používá se dnes v tisících obcí, měst, krajů, států i menších komunit po celém světě. V roce 1989 ho poprvé začali využívat v Brazílii ve městě Porto Alegre jako nástroj pro efektivní určení hlavních priorit pro rozpočet. Tento postup pro rozhodování se následně ujal jak v jižní Americe, tak ve zbytku světa. Podporují ho významné instituce jako Spojené národy nebo Světová banka jako efektivní nástroj participace.
Participativní rozpočtování se rozšířilo i do Evropy. Využívají ho od západu na východ. Tradičně silný je ve Španělsku a Portugalsku, ale využívají ho také města v dalších evropských zemích. Naši polští sousedé jej dokonce zavádí legislativně. U nás se tento nástroj občanské participace stává více a více populární. Dle statistik vyzkoušelo v roce 2020 participativní rozpočet již 141 obcí v České republice.
Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale i naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové sousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.