Kameny zmizelých – Stolpersteiny pro Zálabí

Rozšíření stolepersteinů i na Zálabí, umístění památníčku
ID návrhu: 36
Město realizuje mimo Vylaď Kolín
2023
Sdílet:

Stolpersteiny pro Zálabí. V našem městě, přezdívaném též Jeruzalém na Labi, žila před II. světovou válkou jedna z největších židovských komunit v Čechách. Nejenom z centra města Kolína, ale i z řady jiných měst po celé Evropě, známe drobné památníky ve tvaru dlažební kostky se jmény osob, osazené do chodníků před domy jejich bývalých obyvatel, převážně židovské národnosti, kteří zahynuli v průběhu Holocaustu a to nejenom v koncentračních táborech, ale například i na konci války při pochodech smrti. Na Zálabí zatím tyto drobné připomínky chybí a to, aspoň podle mého názoru, je škoda. Protože ti, kdo neznají minulost, jsou nuceni opakovat stejné chyby v budoucnu. Jedna takováto rodina žila v Tovární ulici čp 16 (vedle nynějšího Elektra Jansta), dokonce tam za protektorátu fungovala oficiálně jediná hospoda, kam byl Židům vstup povolen. Navrhuji umístit před tento dům právě tyto připomínky bývalých sousedů. Po téměř detektivní práci paní doktorky Miroslavy Jouzové, které moc děkuji za podklady a součinnost, se podařilo vypátrat osud manželů Brunnerovových, kteří byli blízkými příbuznými československého diplomata a spisovatele Karla Hoffmanna (1878-1944). Mimochodem i samotný Karel Hoffmann během holocaustu zahynul. Další osobou žijící v tomto domě byla paní Rosalie Passerová.
osud židovských obyvatel z tohoto domu:
Brunner Karel *24.12.1897, AAd 13.6.1942 Terezín, Dr 15.12.1943 Osvětim
Brunnerová Berta  *5. 11. 1887, AAd 13.6.1942 Terezín, Dr 15.12.1943 Osvětim
Passerová Rosalie, *18. 12. 1868, AAd 13.6.1942 Terezín, Bv 22.10.1942 Treblinka

Pojďme, prosím, v rámci Participativního rozpočtu podpořit i tento drobný projekt. Děkuji.

Odhadované náklady

10500 Kč

Umístění

Chodník před domem v Tovární čp 16, Kolín V – Zálabí

Posouzení realizovatelnosti

Realizovatelné

KRÁTCE
Kolínské stolpersteiny připomínají oběti nacistické moci – židovské oběti holocaustu a členy odboje.
Město uvítá umístění dalších kamenů. V Kolíně zatím najdete stolpersteiny na třiceti šesti místech, při realizaci by přibylo další, třicáté sedmé. Návrh je realizovatelný.

VÍCE
V Kolíně je v současné době položeno 75 kamenů.  Autor projektu Günter Demnig většinu těchto kamenů položil osobně. Na webu jeruzalemnalabi.cz je v záložce stolpersteiny jejich mapka s detailními informacemi o zmizelých a kameni. Informace najdete též na portálu Kameny zmizelých / Stolpersteiny: Kolín žije (kolinzije.cz), svou stránku mají i na wikipedii.

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy