V lesoparku na Pastýřské stěně postavil v r. 2011 KOB Děčín ve spolupráci s českým svazem orientačního běhu a MŠMT tratě OB včetně vytvořených map, které byly k dispozici v pokladně ZOO. Bohužel značení kontrol bylo postupně zdevastováno a dnes jsou tratě prakticky nepoužitelné. Kromě toho využívání těchto tratí nebylo bohužel dostatečně propagováno na veřejnosti.
Současně existuje z Mistrovství ČR v r.2012 zmapovaný prostor centra Děčína (pro nás zajímavý prostor Mariánské louky, zámku, zámeckých zahrad a těsného okolí – příloha č.2), který by bylo možné využít pro stavbu podobných tratí odstupňovaných dle délky a obtížnosti pro různě staré a různě zdatné děti.
Případný další vhodný prostor lze nalézt na Kvádrberku, kde je třeba počítat s tím, že je to prostor více otevřený do volné krajiny a ne tedy úplně vhodný pro nejmenší uživatele.
ODŮVODNĚNÍ: Původní myšlenka realizovaná v lesoparku Pastýřská stěna, t.j. poskytnout sportovní veřejnosti v příměstském parku trať orienťáku s pevnými kontrolami pro vyzkoušení, je v prostředí města Děčína geniální. Bohužel malá informovanost o vlastním projektu a široké veřejnosti o tom, co je to orientační běh či spíše, jak vypadá trať orienťáku a jak ji lze využít pro hrátky, zábavu i sport způsobily, že se poprvé ve veřejnosti neprosadila.
Dotažení do konce s využitím zkušeností a s dobrou profesionální podporou by mohlo vést k tomu, že Děčín bude mít opět něco super jako dnes ferratu uprostřed města, co jiná města nemají, a přitáhne to zájemce z okolí, včetně Německa, a poskytne zábavu obyvatelům a hlavně jejich dětem. Případně budeme vzorem pro ostatní města – představuji si takové tratě třeba v Praze ve Stromovce nebo v parku Grébovka.
Obě tratě v lesoparku Pastýřská stěna jsem několikrát použil s houfem svých vnoučat a jejich kamarádů a byla to opravdu dobrá zábava. Děti se něco naučily a zasportovaly si ve volné přírodě a byly nadšeny. Ze zkušenosti s vlastními vnoučaty tedy vím, že děti od cca 4 až 5 let jsou intuitivně schopné chápat mapu a příklad starších vzorů je pro ně nesmírně vzrušující a inspirující a tuto aktivitu považují za úžasnou zábavu a s nadšením odhazují notebook.
Prostor Mariánské louky a zámeckých zahrad je navíc pro děti bezpečný, přehledný a svým způsobem jasně ohraničený, takže bezpečnost malých sportovců lze spolehlivě zajistit.
Tratě lze využít různě: se skupinou dětí uspořádat závod jednotlivců, pro různě staré děti uspořádat závod s hlídkami z mladších a starších dětí, s jednotlivými dětmi udělat instruktážní průchod tratě, dítě samostatně prochází trať v doprovodu dospělého nebo staršího dítěte.
POPIS:
S ohledem na to, že prostory zámeckých zahrad nejsou přístupné celoročně, by bylo škoda nevyužít pro tyto účely prostory tak vhodné, budou trasy označeny jako letní (zasahující do zámeckých zahrad) a přístupné jen v létě a zimní, přístupné celoročně.
Zajistit propagaci informačními tabulemi u pokladny zámku, městských informačních center a u vstupu na Mariánskou louku.
Lesopark Pastýřská stěna, Mariánská louka a přilehlé parkové prostory zámku.
Tvoříme Děčín je stránka programu participativního rozpočtu. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.
Magistrát města Děčín
budova A1, Mírové nám. 1175/5 Děčín
Tel.: 412 593 162
E-mail: tvorimedecin@mmdecin.cz