Další projekt Tvoříme Děčín 2018 je hotov: Trasy pro orientační běh dětem!

5. 11. 2019

Další projekt v rámci Tvoříme Děčín 2018 je hotový. Od listopadu bude moci veřejnost využívat stálé tratě pro orientační běhy na Pastýřské stěně, Mariánské louce a v okolí zámku. Smyslem je odtrhnout děti od tabletů či počítačů a dostat je ven do terénu, aby se hýbaly.

Nově vzniklo devět stálých tratí orientačního běhu, dvě středně obtížné tratě v lesoparku Pastýřské stěny a sedm tratí ve všech třech obtížnostech na Mariánské louce a v zámeckém parku. Úkolem běžce nebo skupiny je v terénu pomocí mapy a buzoly najít všechna kontrolní stanoviště trati a vrátit se zpět do cíle, pokud možno v co nejkratším čase. Příprava projektu probíhala ve spolupráci s Klubem orientačního běhu.

Dospělí si mohou s dětmi tratě vyzkoušet a případně i zorganizovat závody pro jednotlivce, dvojice nebo i menší skupinky. A jak na to? Mapu trati a návod lze získat v turistických informačních centrech v knihovně a na hlavním vlakovém nádraží, dále v pokladně zoo nebo zámku. Zároveň je možné si podklady stáhnout z webu www.idecin.cz, kde jsou mimo jiné podrobné informace o dané sportovní aktivitě, včetně klíče.

Pro vyznačené tratě byla vymezena dvě startovací místa. Pro tratě na Mariánské louce a zámeckém parku se startovací místo nachází u íčka v knihovně, pro tratě na Pastýřské stěně se začíná u vstupu do areálu zoo.

Mapa trati je shodná s typem mapy pro orientační běhy, tj. podrobná s velkým měřítkem. V každé mapě je vyznačena kontrolními body trať, kterou je třeba projít či proběhnout, najít všechny její kontrolní body v reálném terénu a do tabulky předtištěné na mapě si poznamenat evidenční čísla kontrolních bodů a správnost zkontrolovat dle klíče, který je rovněž k dispozici na internetu.

Tato sportovní aktivita je vhodná už pro děti cca od 6 let, pokud jsou schopny číst legendu mapy. Tratě jsou umístěny v celkem bezpečném a přehledném terénu mimo dopravní provoz.

Zahájení užívání těchto tratí prostřednictvím závodů, kterých se může veřejnost zúčastnit 9. listopadu, se uskuteční pod záštitou statutárního města Děčín se startem u Turistického informačního centra knihovna. Pro zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet orientační běh, bude připraveno občerstvení a pro první tři vítěze v každé kategorii cena. Na všechny dětské účastníky čeká sladká odměna.

Sdílejte článek s ostatními!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další aktuality