Rozkvetlé město

Pojďme naše dvojměstí zvelebit výsadbou květinových záhonů, které nás potěší a zlepší nám při každodenním shonu náladu!
Realizované
2020
Sdílet:

Květinové záhony byly založeny v Brandýse nad Labem v ulici Ivana Olbrachta a na Komenského náměstí, ve Staré Boleslavi vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie podél Boleslavské ulice.

Jelikož se ve městě nachází minimum květinových záhonů, bylo by fajn je na některých místech vytvořit. Založením cca 280 m2 květinových záhonů z různých druhů trvalek, doplněných cibulovinami, budou osázené plochy celoročně rozkvetlé s neustálou proměnou. Navíc podpoříme biodiverzitu ve městě, vsakování vody a zútulníme své okolí.

Při správném založení záhonu a výběru odpovídajících druhů (odolných suchu) se záhon stane po pár letech téměř bezúdržbový, postačí pouze jarní a podzimní údržba (prostříhání, vypletí) a dosáhne se tak ponížení nákladů na údržbu zeleně. U takto založených výsadeb budou umístěny informační panely, protože právě informovanost je u trvalkových výsadeb ve městě důležitým faktorem pro jejich přijetí veřejností. Díky tomu budou mít záhony i větší přesah, neboť některým lidem mohou pomoci při zakládání jejich vlastních květinových záhonů na zahrádkách.

Jak bude projekt přínosný pro občany?

Květinové záhony budou nepochybně pro potěchu všem kolemjdoucím a zpříjemní jim den, zlepší náladu! Estetická hodnota zvýší reprezentaci i návštěvnost města. Rozšíří se biodiverzita, vzniknou nová útočiště, např. pro motýly a včely, obohatí se tak smyslové vnímání obyvatel a příroda se více přiblíží do města. A také se zlepší mikroklimatické podmínky v městském prostředí.

Bylo by fajn do výsadeb zapojit např. studenty Střední zemědělské školy, jelikož každý si více váží věcí, na kterých má i svůj podíl, což je v dnešní době při motivaci studentů důležité. Dále by mohl vzniknout také „trvalkový workshop“ pro zvídavé maminky nebo zahrádkáře, kteří by se tak díky výsadbám seznámily se zajímavými druhy trvalek, které třeba nejsou až tak známé a je škoda je nepoznat.

Odhadované náklady

500000 Kč

Umístění

– před budovou Ivana Olbrachta v Brandýse nad Labem
– plocha podél chodníku u kaple bl. Podivena
– záhony před Bazilikou Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Nejnovější návrhy