Nápad pro Planou je tzv. participativní rozpočet města. Umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Město vymezí část peněz z ročního rozpočtu, občané pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.
Město Planá vyčlenilo 500.000 Kč naposledy pro rok 2023 .
Každý návrh musel splnit předem schválené podmínky, po jeho zaslání na městský úřad prošel každý návrh kontrolou. Návrhy, byly následně projednány na veřejné diskuzi s ostatními občany.
Vyvrcholením bylo elektronické hlasování o tom, které návrhy obyvatel má obec realizovat.
Jaké nápady můžete zaslat?
Oblasti návrhů nejsou nijak omezeny; vaše nápady se mohou týkat čehokoliv od opravy lavičky či odpadkového koše v parku, zřízení bezbariérového přístupu či přechodu pro chodce, realizace divadla či přednášky až například po zasazení stromu.
Váš návrh musí splnit jen několik základních podmínek.
- Jedním z hlavních kritérií je realizace návrhu na území města resp. pro potřebu jeho občanů.
- V případě úprav veřejných prostor musí být realizovány na pozemcích v majetku města.
- Finanční náklady na realizaci Vašeho návrhu nesmí přesáhnout 500.000 Kč.
- Při tvorbě návrhu věnujte pozornost dodržení pravidel pro jeho podání a tomu, abyste úřadu poskytli co nejvíce informací k posouzení jeho proveditelnosti.
Harmonogram 2023
Město Planá uvolní část rozpočtu
prosinec 2022
Občané v termínu podají své návrhy
do 28.února 2023
Koordinátor ověří realizovatelnost návrhů
do 31.3.2023
Proběhne diskuze s občany
29.3.2023
Elektronické hlasování o návrzích
duben 2023
Město zajistí realizaci vybraných návrhů
květen 2023 ...
Participativní rozpočet v kostce
Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka. Používá se dnes v tisících obcí, měst, krajů, států i menších komunit po celém světě. V roce 1989 ho poprvé začali využívat v Brazílii ve městě Porto Alegre jako nástroj pro efektivní určení hlavních priorit pro rozpočet Tento postup pro rozhodování se následně ujal jak v jižní Americe, tak ve zbytku světa. Podporují ho významné instituce jako Spojené národy nebo Světová banka jako efektivní nástroj participace.
Participativní rozpočtování se rozšířilo i do Evropy. Využívají ho od západu na východ. Tradičně silný je ve Španělsku a Portugalsku, ale využívají ho také města v dalších evropských zemích. Naši polští sousedé jej dokonce zavádí legislativně. U nás se tento nástroj občanské participace stává čím dál více populární. Mapa participativního rozpočtování ukazuje neustále se zvětšujícího počtu zapojených měst v České republice.
Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, smyslem je především vtáhnout občany do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale také naučit město způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.