Rajská zahrada (za Zadňákem v sadu po „vojácích“)

Nyní je sad plný starých stromů a zbytků bývalých budov a aktivit… Nově vznikne projekt, který území osází nejrůznějšími ovocnými stromy a keři, které budou plodit po celé období jara, léta a podzimu. Příchozí se osvěží krásou sadu a zralým ovocem, posedí v romantických zákoutích u stolu nebo v altánu, kam si mohou přinést i svůj piknikový košík. Jsou tu místa pro zavěšení hamaky nebo postavení stanu…
Realizovatelné
2021
Sdílet:

Odůvodnění:

Sad plný ovoce pro každého, kdo přijde. Krásné přírodní místo, vhodné pro schůzky, cíl výletů a procházek, poznávání a pozorování stromů a keřů, bezpečné místo pro spoustu rodinných aktivit.

Popis:

Dříve byl tento krásný, tichý kout v sousedství “zadního rybníka” a lehce přístupný z města, užíván k rekreaci vojáků. Byly zde malé chatky, bazének a spousta ovocných stromů. Kolem šťavnaté louky a potok, živé ticho…
Místo osiřelo, zarostlo a budovy zchroustaly zuby času. Ze stromů se stali pamětníci a jejich plody se často chodí živit krávy z vedlejšího pole….
Město celé území vyčistilo. Ale potenciál ještě není zdaleka naplněn!!!
Představte si živoucí sad, plný všech ovocných stromů a keřů, které si dovedete představit. V tom sadu budou cíleně stromy a keře, které budou plodit od pozdního jara až do prvních mrazíků. Vzniknou krásná zákoutí, kde si u stolu rodina prostře svůj oběd, kde si v altánu vypijete svoji kávu nebo čaj z termosky, kde si mezi stromy pověsíte hamaku a budete se zavřenýma očima poslouchat to “ticho Brd”, kde si s dětmi zahrajete petang nebo pink ponk nebo si dáte “soutěž” na basketbalový koš…Prostě místo plné květin,ovoce,pohybu, klidu a radosti – vidíte to?

Odhadované náklady

500000 Kč

Umístění

bývalý rekreační areál za „zadním rybníkem“

Autorky nápadu konkretizovaly svůj návrh a v prostoru u Zadního rybníka si například představují následující. Altán (pro relaxaci - jóga v letních měsících, tai chi, qui gong, meditace, jako prostor pro bezpečné přečkání, když prší apod. Rozšíření obsluhované plochy plné zeleně a prořez starých stromů a srovnaná plocha pod trávou, udržována sekačkou (ne křovinořezem). Osazení sadu několika novými ovocnými stromy a keři (čer. rybíz, červ. rybíz). Dřevěná jednoduchá lávka v zadní části rybníku jako nutnost pro přechod na druhý břeh (z důvodu možnosti obejít rybník), případná úprava cestičky kolem rybníka. V zóně, kde není možno vysadit žádné stromy či keře, neroste tam tráva, možno založit labyrint dle předlohy ve francouzském chrámu Chartrés (založeno 1197). Prvky, které budou nakonec v rámci participativního rozpočtu u Zadního rybníka instalovány, se budou odvíjet od možností navrhovaného rozpočtu.

3 komentářů

  • Projekt je to hezký, ale každoroční údržba plochy, aby byla možná tak jak je popsán, buď musí být dobrovolná a nebo město musí na její údržbu vyčlenit téměř stotisíc Kč ročně.

    V současné době je prostor pronajat jednomu spolku, který by měl pozemek využívat pro aktivity dětí.

    Reagovat
    • Dobrý den,

      plný souhlas. Je nutné myslet nejen na krásu v době vzniku, ale i na udržitelnost realizace, na to, že se lehce může stát bez potřebné péče a tedy i investic paradoxně ostudou.

      Petr Skalický

      Reagovat
  • Nebylo by rozumnější zamyslet se nad tím, jak zlepšit okolí zámku a jeho přirozeným propojením s náměstím a současně s tím řešit parkování ve městě, které je více než tragické. Stejně tak by bylo vhodné se zamyslet nad zřízením informačního centra. Byl jsem letos na jižní Moravě a tam jej má pomalu každá vesnička a je hrdá na to, co může turistům ukázat. Mníšek a okolí májí dost pamětihodností a mohou se ledasčím pochlubit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy