Obnovme rybník v Dolíkách!

Dolíky jsou krásnou přírodní oázou a oblíbeným místem na procházky. Na bývalý rybník je velmi smutný pohled, myslím si, že by tato vodní plocha určitě stála za obnovu. Představuji si, že by v rámci participativního rozpočtu vznikl minimálně odborně zpracovaný projekt a byly provedeny veškeré přípravné práce na revitalizaci rybníka. Pokud by peníze zbývaly, bylo by skvělé, kdyby se přistoupilo k uvedení rybníka do podoby tak, jak si ho pomatujeme.
Nerealizovatelné, V investičním plánu města
2023
Sdílet:

Odůvodnění:

Jedná se o nádhernou lokalitu, která přímo vybízí k trávení volného času navzdory nedaleké zakonzervované skládce. Rybník zadržoval vodu, ochlazoval vzduch a byl krásným vodním prvkem po cestě do Rymáně. V dětství jsme na něj dokonce chodili v zimě hrát hokej. Současný stav je zajímavým a důležitým ekosystémem, ale pokud by se rybník udělal tak, aby měl dostatečné mělkovodní pásmo pro různorodé živočichy, bude spokojena příroda i lidé.

Popis:

Problém rybníka je údajně v tom, že byl v minulosti odbahňován a bohužel při tom došlo k odtěžení nepropustného jílového dna. Rybník tedy propouští a není možné dosáhnout původní hladiny. V minulosti proběhly marné pokusy o opravu stavidla a jeho opětovné napuštění.
Město se momentálně zabývá revitalizací velkých rybníků a na malý komplikovaný rybník za dálnicí zřejmě logicky nezbývají finance a energie.
Návrh spočívá v přípravě projektové dokumentace na revitalizaci rybníka a realizování všech nutných přípravných prací. Za případné zbylé finanční prostředky by byla realizována obnova, díky které by došlo k opravě dna. Jde především o navezení dostatečné jílové vrstvy.

Odhadované náklady

250000 Kč

Umístění

Dolíky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy