Cyklokrosová dráha Ďolíky

Zhotovit na pozemku města v Ďolíkách v těsném sousedství obslužné cesty jednoduchou cyklokrosovou trať, která bude určena pro děti, mládež i dospělé. Bude k využití spolkům dětí a mládeže, případně k výuce ZŠ, družin, apod. Trať bude vedena po povrchu skládky, bez navezení speciálního materiálu, doplněna několika mobilními překážkami a výjimečně modelací terénu (navezením). Vše musí být jednoduché, maximálně flexibilní. Pokud by se prostor osvědčil, lze zvažovat větší investice.
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

Odůvodnění:

V Mníšku stále schází od silničního provozu oddělený prostor pro rekreační a sportovní ježdění dětí a mládeže na kolech, kde k potřebného pohybu by získávaly dovednosti ovládání kola.
Prostor Ďolíků se nabízí jako nevyužívaná plocha (brownfield) nedaleko základní školy a Nového sídliště s Edenem.
Trasa by vedla na pozemcích města, zejména po obslužné cestě v Ďolíkách pro techniku údržby, proto zde nehrozí problém s erozí, jak namítala ČIŽP.

Popis:

Projekt předpokládá vedle jednoduchého návrhu cyklotrasy i zpracování základní studie na využití prostoru rekultivované skládky (například další využití jako cvičiště psů, zázemí pro sportovní na pozemcích atd).
Pozemky rekultivované skládky v Ďolíkách jsou ve vlastnictví Mníšku pod Brdy, České republiky – Pozemkového fondu a Lesů České republiky. Údajně probíhá jednání o odkupu části pozemků od státu.
Proto záměr dráhy je myšlen pouze na pozemcích města, tedy severní polovinu skládky.
Celý prostor v současné době musí být řešen co nejjednodušeji, náročnější řešení doporučuji až se prokáže, že je smysluplné vybudovat plnohodnotný cykloareál.
Rekultivovaná skládka v současné době je ještě v režimu udržitelnosti projektu, ale myšlenka projektu je pro krosovou trať využít především obslužní cestu skládky, na které by po okrajích mohly být rozmístěny mobilní překážky, navržené odborníky.
Měly by to být jednoduché vlny, stříšky apod., vyrobené například z desek a trámů z recyklovaného plastu, kde hrozí minimální zcizení.
Překážky, terénní prvky dráhy z větší části budou mobilní, ale pevné. Navážení materiálu pro pevné překážky, případně prohloubení musí být v souladu s rekultivací skládky.
Dráha je myšlena více jako cyklokrosová, tedy využívat terén s minimálními úpravami, maximálně několika překážkami. Strouha mezi pozemky nabízí jednu z mála přírodních překážek (pokud bude možné upravit profil strouhy)
Obslužná cesta na pozemku Lesů ČR do projektu není zařazena, ale bylo by možné se zkusit dohodnout o využívání, bez terénních úprav (případně převod na město). ¨Pozemky ČR nejsou do projektu zahrnuty.
Přístup k dráze bude po obslužné cestě po prostoru bývalé skládky s nástupem u rybníčku.

Odhadované náklady

80000 Kč

Umístění

Prostor Ďolíky – rekultivovaná skládka, pozemky města

2 komentářů

 • Zajímalo by mě, co je na cyklokrovém okruhu/sportovišti neralizivatelný. Prostor je, stačí jen vytyčit trať a může se jezdit. Do zatáček stačí dát něco pro případ přetažení rychlosti hotovo. Místo by si pak mohlo samo na sebe i trochu vydělat samo pořádáním nějakého závodu, sám bych i věděl o někom, kdo sem tam něco uskuteční.

  Reagovat
  • Dobrý den, pane Javůrku,

   tento návrh byl bohužel stažen jeho autorem. Pravidla participativního rozpočtu předpokládají spolupráci mezi autorem návrhu a městským úřadem, který je posléze realizuje. Stažení návrhu je tedy velkou překážkou a činí návrh nerealizovatelným. S pozdravem a přáním pěkného dne Mgr. Luboš Kožíšek, koordinátor Nápadu pro Mníšek

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy