Znovuoživení pramene Oharka

Bez vody není život. Vodu pijeme, ve vodě se myjeme, u vody i v ní relaxujeme… Víte, že v Chebu nedaleko „lesního“ bludiště a pohádkového lesa je ve stráni pramen, který byl dle internetového zdroje pojmenovaný po mocné víle Oharce? Tím byl náš chebský pramen Oharka symbolicky dán do ochrany této mocné paní krajiny kolem řeky Ohře. Dnes je pramen v žalostném stavu, proto navrhuju znovuoživení.
Autor(ka): Alice Vaculová
V realizaci, Vybrané v hlasování
2022
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Odůvodnění:

Oharka je v krásném koutě Chebu. Je však zarostlá mladými nálety a ostružiním. Když se u Oharky zastavíte a sejdete z pěšiny o 2 metry blíž ke studánce, slyšíte příjemný zvuk vody dopadají na hladinu studánky, šum lesa, ptačí zpěv a občas radostný dětský výskot z nedalekého „lesního“ bludiště. Je to blahodárné zastavení. Podle mě si pocestní i Oharka zaslouží znovuoživení hezkého místa.

Popis:

Dnes je stav Oharky takový, že z hlíny čouhá trubka, z té teče voda (podle rozboru není vhodná k pití), která z výšky asi 30 cm padá do louže. Z louže voda teče do nedalekého potůčku. Navrhuju odstranit vegetaci, která brání v přístupu ke studánce a infotabuli (ostružiní a nálety do průměru 15 cm), vybudovat kamennou zeď ve stráni, ze které trčí trubka a teče z ní voda, v místě, kde je dnes louže, udělat z kamenů „polévkový talíř“ s výlevkou, kterou by voda odtékala do blízkého potůčku. V blízkosti studánky pod úroveň pěšiny umístit dva až tři přírodní (kamenné) bobíky, kde by si pocestný mohl sednout, odpočívat, kochat se pohledem i poslechem, snít, relaxovat… Dále by bylo vhodné umístit na cestu, kde je na foto cyklocedule, info nebo směrování k Oharce. Dle mých zkušeností mnoho Chebanů o Oharce vůbec nemá tušení, i když od narození žijí v Chebu.

Odhadované náklady

100000 Kč

Umístění

Pramen Oharka

Jeden komentář

  • Dala jsem svůj hlas oživení pramene Oharky 👍 Jelikož se na prvotním zlepšení místa podílel se svou školou i náš syn, mimo jiné nakreslil tehdy obrázek víly, máme k tomutk nápadu blízko. Děkujeme navrhovateli. A přimlouvala bych se za zachování infotabule s obrázkem. 🥰

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy