Veřejná SOLÁRNÍ nabíječka u 5. ZŠ

Nabíjecích stanic pro elektroauta už na Chebsku pár stojí. Ale nabíječka přímo ze slunce, to je skutečná vychytávka! Cheb má všechno co potřebuje. Ideální střechy pro solární elektrárny, přilehlé pozemky pro nabíjecí stání, peníze a vás. Konečně čistá elektromobilita – staňte se s Chebem středem světa!
Autor(ka): Michal Tancoš Jr.
Nerealizovatelné
2022
Sdílet:
Odůvodnění:

Kdyby se každý choval jako chebská radnice a nestavěl žádné obnovitelné zdroje energie (sláva, několik solárních panelů bude na DDM Sova), lidstvo by vyčerpalo svůj uhlíkový rozpočet za osm let. Jde o 400 miliard tun CO2, které ještě můžeme vypustit do atmosféry, aby se Země oteplila maximálně o 1,5 °C, což je hranice katastrofy. Ročně vypustíme 50 miliard tun. Pokud to půjde chebským tempem, půjde to s námi s kopce.

Popis:

Komunitní solární elektrárna (sdílená občany, kteří vydělávají na vyrobené elektřině) na střeše 5. ZŠ se chebským úředníkům v Mega nápadech 2020 zdála málo veřejná, proto ji vyřadili ze soutěže. Nic veřejnějšího, než napojit na elektrárnu nabíječku elektromobilů, mě nenapadá. Hlasujte, i když neplánujete pořídit elektromobil. Myslete na planetu a ekonomiku. I tady platí, jako u komunitní elektrárny, že solární elektřina, kterou vyrobíte a v místě spotřebujete, je levnější než ta uhelná a jaderná ze sítě. A to bez dotací, se kterými se ostatně roztrhl pytel. Samotná elektrárna se vrátí do šesti let (bez dotace), s nabíječkou odhadem do deseti. Dalších dvacet let bude elektřina zdarma! Cheb bude jedno z prvních měst, které umožní nabíjet ze slunce. Přiblížíme se skutečným výhodám elektromobility. A hlavně, jak budou nabíječky, o elektromobilech začne přemýšlet víc lidí. Nebojte, čtyřválce to nevyhubí. Máme tu ještě biometan z bioplynu (tady Cheb také čeká na Godota) a na cestě jsou kapalná paliva z bioodpadů. Nikdy jich ale nebude tolik, jako levné elektřiny ze slunce a větru. Budoucnost paradoxně vypadá tak, že elektromobily budou pro chudé a uhlíkově neutrální čtyřválce pro horních deset tisíc.

Takže co budeme stavět? Znovu solární elektrárnu na střeše 5. ZŠ nebo její školní jídelny (500 tisíc korun), nově pokládku kabelů se solární elektřinou podél školní jídelny, kde je místo jak pro nabíjecí, tak pro parkovací místa, prozatím s jednou nabíječkou (kabel + parkovací místo + přeložka chodníku + nabíječka dalších 500 tisíc korun).

Do rozpočtu Mega nápadů se vejde jen elektrárna o výkonu 20 kW, ale střecha 5. ZŠ pojme až 90 kW a střecha školní jídelny 40 kW – elektrárna a počet nabíjecích míst se mohou rozrůstat. Co nespotřebuje nabíječka, spotřebuje výhodně škola nebo síť. V noci a pod mrakem si pomůžeme ze sítě, ať jedeme non-stop. Pro technologie žádný problém a nějak začít musíme, souhlasíte?

Odhadované náklady

1000000 Kč

Umístění

Matěje Kopeckého 1 a 3

Nerealizovatelné

Dle stanovisek odborů správy majetku a investičního je návrh nerealizovatelný z následujících důvodů: - realizovatelnost by mohl posoudit pouze odborný projektant, možnost realizace by navíc závisela i na jednáních s distributorem elektrické energie - náklady na realizaci by přesáhly stanovený limit ve výši 1 milionu korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy