Klidová zóna Šlikova

Vytvoření klidové zóny ve dvorním traktu Šlikova, který bude sloužit pro odpočinek místním obyvatelům – ale i kolemjdoucím – (seniorům, matkám s dětmi) ve stínu stromů. Oživení (sousedských) setkání v centru města. Vytvoření relaxační, klidové zóny pro lidi v centru (senioři, matky s dětmi, úředníci). Klíčová slova: relaxace, setkávání, lidé, sousedé, přátelé, sousedská setkání
Autor(ka): Jiří Kropáček
Realizovatelné
2021
Sdílet:
Odůvodnění:

Dvorky až příliš začaly sloužit jako parkoviště pro auta a vytratil se z nich život. Přitom byly vždy centrem setkávání lidí. Setkávání sousedů na kus řeči. Kousek přírody v centru města bude malou oázou pro pro obyvatele okolních domů, pro seniory, maminky, úředníky, ale i kolemjdoucí (úředníci). Dopřejme si odpočinek ve stínu stromů, kousek od centra. Nenechme se vytlačovat auty. Dvorky pro lidi, přátele, pro sousedy.

Popis:

Navrhuji rekultivovat pozemek obce 209/3 (zatravněnou část), na němž se zčásti nachází stání pro kontejnery a zčásti zatravněná plocha, obehnaná živým plotem. Na pozemku se nachází 5 stromů, většina z nich na jaře krásně kvete. Doplněné o květiny by vypadaly ještě lépe.
Pozemek budoucího “parčíku”/klidové zóny má čtvercový tvar. Navrhuji osetí pozemku novou travou. Ošetření stromů a keřů. Instalace 1-3 laviček. Vytvoření cesty k lavičkám (písek) – záleží na posouzení. Doplnění 2-4 záhonů květin pro celkovou atmosféru. Keře je třeba nechat dorůst do potřebné výšky aby vytvořili potřebné soukromí. Z jedné strany živý plot chybí. Je třeba dosázet (tuje). Pro vstup na pozemek navrhuji instalovat jednoduchou branku bez uzamykání. Není však nutná.

Odhadované náklady

29670 Kč
Pozn.:

Předpokládané náklady:
travní směs 2 x 10 kg = 2.000,- Kč
lavička PARK 3 x 5.000,- = 15.000,- Kč
písek – úprava cesty 150,- Kč/t – 150,- Kč
doplnění živého plotu Zerev smaragdový (tuje) 6 x 70,- Kč = 420,- Kč
výsadba květin, rostlin (např. Měsíčnice roční, Slézovec tříměsíční, Jahodová tráva) – 20 ks x 30,- Kč = 600,- Kč
branka plotová 1 x 1.500,- Kč
práce 10.000,- Kč
Předpokládané náklady celkem = 29.670,- Kč

Umístění

Dvorní trakt Šlikova (Šlikova ul – Třída Svobody – Březinova ul.); za poštou 1 (Šlikova 2423/15); parcela města 209/3 katastr obce Cheb

Realizovatelné

8 komentářů

  • To, že se prostor nachází ve vnitrobloku je naopak jeho OBROVSKÁ VÝHODA! Kde by se měl relaxační prostor nacházet, uprostřed náměstí? Jde o to, abychom oživili vnitrobloky, dvory, dvorky. I proto pořádáme kulturní akci Chebské Dvorky. Když necháme naše dvorky automobilům, odejde z nich život a my zůstaneme zavření doma před monitory svých televizí a počítačů.
    Je JASNĚ deklarováno, že dvorek by byl určen i pro ostatní obyvatele města – v textu je JASNĚ UVEDENO, že je projekt určen „..i pro kolemjdoucí, např. pro úředníky z města“. Ostatně mnoho z nich chodí právě do tohoto vnitrobloku kouřit. Ale i pro seniory, např. kteří jdou na poštu, nakoupit atd. Ani další projekty nejsou a nemohou být určené pro všechny. Hřiště v Hájích nevyužije každý, veřejné osvětlení na Zlatém vrchu také ne.

    Pokud jste viděli pořad Z Metropole, zde jsou popsány „osudy“ pražských „dvorků“ a vnitrobloků.
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10886931259-tajemstvi-prazskych-dvorku/dily/

    Další renesanci zažívají vnitrobloky v Brně a v dalších městech
    https://vikend.ihned.cz/c1-65805110-ostruvky-uprostred-mesta-vnitrobloky-v-nichz-si-pripadate-jako-na-venkove-v-berline-nebo-v-provence

    Nechci nikoho poučovat, ale život a setkávání se na dvorku, ve vnitrobloku je „IN“!

    Reagovat
  • Dobrý den,
    souhlasím s tím, že vnitrobloky jsou „IN“ a mají velký potenciál, jak probudit místo k životu, vylepšit sousedské vztahy. Také mám trochu obavy, aby se z těch chebských nestala jen parkoviště. Zkuste svůj nápad představit Nadaci Via – mají na to tyto typy projektů přímo grantový program (viz „komunitní granty“ https://www.nadacevia.cz/nabidka-programu/ziva-komunita/) a moc dobře se s nimi spolupracuje.
    Věřím, že byste s nápadem (ať už zde nebo na jiném místě) našel podporu u více místních lidí včetně mě.
    Držím palce.
    Zdeňka Brožová

    Reagovat
    • Dobrý den, paní Brožová, děkuji Vám mnohokrát za radu a za podporu! 👍👍👍

      Jiří Kropáček

      Reagovat
  • Mě se to třeba moc nelíbí.Ve Šlikovce vedle pošty bydlím.My máme okna na pěší zonu a přes léto je to peklo! Schází se zde omladina na lavičkách u Prioru a řvou a řvou kolikrát do rána!
    A co se týká dvorku ? Už teď se tam schází feťáci a a bezdomovci rabující popelnice.
    Pokud zde budou lavičky , tak lituji své sousedy , kteří mají okna do dvora.
    Je to jen můj názor a vím že pro toto určitě hlasovat nebudu.

    Reagovat
  • Jako obyvatel domu v tomto vnitrobloku si dokážu živě představit tuto “Klidovou zónu”.
    Již nyní se zde scházejí bezdomovci u popelnic a jiná individua (je to dobře zašité místo). Tak proč jim k tomu ještě nepostavit lavičky…
    Navíc klidová zóna se zátiším popelnic asi také nic moc. Odér z popelnic (hlavně v létě) mnoho potěšení odpočívajícím na lavičce nepřidá. A co teprve, kdyby ke klidu toto místo opravdu chtěla využít maminka s dětmi. Ona bude odpočívat na lavičce a děti vesele pobíhat mezi přijíždějícími a odjíždějícími auty (obyvatel domu, popelářskými auty či dodávek pošty, které se zde často otáčejí). Děkuji, nechci

    Reagovat
  • Jediné plus vidím v tom, že by tam ubylo psích výkalů místních majitelů. Alr dokud tento vnitroblok nebude pravidelně kontrolovan MP, nemá to smysl a opravdu nemíním z okna koukat na feťáky ci se tam budou válet. Věřím že rychle ny ye ram přesunuli party sedící před priorem. Jsk psala paní výše, přes léto šrumec z pěší zóny a ted vy byl i zezadu.

    Reagovat
  • Rovněž nápad nehodnotím kladně. Zákoutí bude sloužit nepřizpůsobivým a dalším podobným existencím.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy