Komunitní zahrada na Zálabí

Komunitní zahrada je prostor, kde se scházejí sousedé a přitom se společně starají o zahradu. Cílem je propojit různé generace, rodiny s dětmi, seniory, původní usedlíky s novými, kteří pěstují individuálně nebo spolu bylinky, ovoce a zeleninu a hlavně sousedské vztahy. Zahradu využívají hlavně ti, kdo nemají vlastní záhony u domu ani zahrádku v kolonii nebo třeba chtějí provozovat kompost či chovat slepice a nechtějí být sami.
ID návrhu: 8
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

Komunitní zahradu provozuje spolek. Prvním krokem je zajistit pozemek, který by měl být v docházkové vzdálenosti 10 minut. Místo by mělo být dobře dostupné a důležitý je i zdroj vody. Na pozemku bude stát chatka na nářadí a také lavičky. Podle dohody se bude pěstovat na záhoncích nebo vyvýšených záhonech. Pozemek bude oplocen. Provoz bude ošetřen pravidly, které zahrnou i nakládání s odpadem, používání kompostéru, seznam zakázaných činností, pravidla ekologického pěstování, používání společného nářadí nebo dodržování nočního klidu.

Členové spolku se budou podílet na provozu. Zahrada bude také otevřena veřejnosti za konkrétních podmínek, např. při akcích, na pronájem, ve dnech otevřených dveří, atp.

Odhadované náklady

80000 Kč

Umístění

Místo je třeba zvážit. Foto je ilustrativní.

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Vybudování komunitní zahrady je specifický projekt, který si žádá jiný druh financování než je participativní rozpočet. Komunitní zahrady jsou budovány díky zapojení větší skupiny lidí, která se stará o společné místo.

VÍCE
Pokud by se skupina na budování komunitní zahrady dala dohromady, je možné požádat město Kolín o podporu jinou formou – např. o podporu komunitního projektu na kulturní komisi nebo přímo Radu města.
V Kolíně existuje komunitní zahrada u Vodárny, byla zřízena v roce 2020. Založil ji a provozuje Spolek Kruštík. Mapa komunitních zahrad v Česku je k dispozici zde.

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy