Komunitní zahradu provozuje spolek. Prvním krokem je zajistit pozemek, který by měl být v docházkové vzdálenosti 10 minut. Místo by mělo být dobře dostupné a důležitý je i zdroj vody. Na pozemku bude stát chatka na nářadí a také lavičky. Podle dohody se bude pěstovat na záhoncích nebo vyvýšených záhonech. Pozemek bude oplocen. Provoz bude ošetřen pravidly, které zahrnou i nakládání s odpadem, používání kompostéru, seznam zakázaných činností, pravidla ekologického pěstování, používání společného nářadí nebo dodržování nočního klidu.
Členové spolku se budou podílet na provozu. Zahrada bude také otevřena veřejnosti za konkrétních podmínek, např. při akcích, na pronájem, ve dnech otevřených dveří, atp.
Místo je třeba zvážit. Foto je ilustrativní.
KRÁTCE
Vybudování komunitní zahrady je specifický projekt, který si žádá jiný druh financování než je participativní rozpočet. Komunitní zahrady jsou budovány díky zapojení větší skupiny lidí, která se stará o společné místo.VÍCE
Pokud by se skupina na budování komunitní zahrady dala dohromady, je možné požádat město Kolín o podporu jinou formou – např. o podporu komunitního projektu na kulturní komisi nebo přímo Radu města.
V Kolíně existuje komunitní zahrada u Vodárny, byla zřízena v roce 2020. Založil ji a provozuje Spolek Kruštík. Mapa komunitních zahrad v Česku je k dispozici zde.REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt.
Vylaď Kolín je participativní rozpočet. Díky němu občané spolurozhodují o rozvoji ve městě. Podávají návrhy na vylepšení, diskutují o nich a hlasují pro ně. To není starověké Řecko, ale Česko v 21. století.
MěÚ Kolín
Karlovo nám 78 (radnice)
280 12 Kolín I
Tel.: 724 965 618
E-mail: eva.posikova@mukolin.cz
www.vyladkolin.cz