Menší obce se čím dál více otevírají participativnímu rozpočtu.

Mapa participativních rozpočtů v ČR
Mapa participativních rozpočtů v ČR

Úspěšnost participativního rozpočtu sledujeme ve 4 kategoriích: počet návrhů, počet hlasujících, podíl participativního rozpočtu na celkových výdajích a v přepočtu na jednoho obyvatele.

Participativní rozpočet je nejúspěšnější v menších obcích, které se aktivně zapojují nejen počtem podaných návrhů, ale také vysokou účastí ve hlasování. Rekordní částky v přepočtu na jednoho obyvatele zaznamenala obec Střezimíř.

V počtu podaných návrhů se na předních příčkách opět umístily menší obce, z nichž vede Neustupov s 12,77 návrhy na 1000 obyvatel, následovaný Ratměřicemi a Ješeticemi. V případě Ratměřic se jednalo o první ročník participativního rozpočtu, ve kterém občané s návrhy skutečně nešetřili.

V počtu hlasujících jednoznačně vede Bystřice nad Pernštejnem, kde se do rozhodování o participativním rozpočtu zapojilo téměř 13 % obyvatel. V těsném závěsu se umístil Týnec nad Sázavou a třetí místo patří obci Vír, kde také zaznamenali vysokou účast. Tyto příklady ukazují, že i v menších městech či obcích může participativní rozpočet vzbudit silnou odezvu a zájem veřejnosti.

Dalším sledovaným ukazatelem je podíl participativního rozpočtu na celkových výdajích obce. V tomto srovnání se na prvním místě umístila obec Střezimíř, kde podíl dosáhl 1,98 %. Následují Žleby s 1,74 % a Městská část Praha 21 s 1,49 %.

V přepočtu částky participativního rozpočtu na jednoho obyvatele se historickým rekordmanem stává obec Střezimíř s 613,5 Kč. Hezká částka vyšla také obci Neustupov a to 364,96 Kč. Obecně se vedoucími tohoto grafu opět staly menší obce

Výzvou pro obce  do budoucna zůstává zvýšit transparentnost a úplnost dat, aby bylo možné lépe sledovat a vyhodnocovat efektivitu tohoto nástroje a podpořit tak ještě větší zájem a důvěru veřejnosti.

Další příspěvky

Po COVIDové pauze se města opět vracejí k participativnímu rozpočtu

PI

„Za mě dobrý“ – zkušenosti koordinátorky se zaváděním participativního rozpočtu v Českém Brodě

Štěpán, náš školitel, představuje jak probíhá participativní rozpočtování v brandýsko-staroboleslavském PRima nápadu

„Studenti tvoří město“ aneb mládež zapojená do participativního rozpočtu