Úprava okolí kostela sv. Mikuláše a Alžběty

Zatraktivnění a revitalizace travnatých ploch okolo kostela sv. Mikuláše a Alžběty a v prostoru pod kostelem pro zvýšení estetické, relaxační a ekologické hodnoty lokality v centru města.
Nerealizovatelné
2020
Sdílet:

Komentář úřadu: Návrh je v kolizi se zpracovanou studií kompletní obnovy Kostelního náměstí. 

Odůvodnění:
Popis:

Kostel sv. Mikuláše a Alžběty je jedním ze symbolů města Cheb a velmi atraktivní památkou přímo v centru města se značným pohybem turistů i místních občanů.

Celý kostel je lemován travnatou plochou. Další travnatá plocha se nachází ve svahu pod kostelem. Trávník v celé oblasti je holý (pouze před vchodem do kostela se nachází pár keřů), v létě bývá často suchý. Travnatá plocha by se dala zpestřit keři, záhony, lučním kvítím, vrátit tak do místa více barev, hmyzu, podpořit tak biodiverzitu. Zvýšila by se tak ekologická funkce uvnitř města, barevná louka z lučního kvítí by se mohla stát významným signalizačním prvkem celého svahu a zvýšit tak estetickou hodnotu dané lokality. Celá plocha by se dala rozšířit a doplnit o další městský mobiliář, nabízí se i malé zázemí pro rodiny s dětmi.

Nutno zmínit, že celá oblast je také hojně navštěvována pejskaři. Jsou zde i znatelně vyšlapané cestičky v trávě. Turisté často celý kostel obchází, cestu trávníkem však raději vynechají. Toto se týká především travnaté plochy v úseku za kostelem. Nejsou zde žádné jiné prvky (mobiliář, květena).

Úsek od vchodu směrem k věžím kostela byl v minulých letech již upraven – byly zde vysypány vyšlapané cestičky pískem, vybudovány dvě lavičky, odpadkové koše, stojan na kola. Během turistické sezóny se stává, že si cyklisté u vchodu do kostela nemají kam opřít své kolo (nyní je zde pouze stojan pro 2 kola), návštěvníci si nemají kam sednout (nyní jsou zde pouze 2 lavičky).

Úsek od vchodu směrem ke Kamenné ulici je zatravněn, bez jiných prvků. Na rohu kostela se nachází dřevěná terasa patřící k protějšímu hostinskému zařízení. Kolem terasy je často plno nedopalků a kolem ní se táhne vyšlapaná cestička linoucí se po celé ploše až směrem ke kostelnímu vchodu.

Svah pod kostelem je nyní kompletně zatravněn, bez jiných prvků. Přibližně v půlce svahu se nachází nemalá travnatá terasa. Opět se jedná o místo vyhledávané pejskaři. V dolní části je vyšlapaná cestička v trávě.

Popis:

Úsek za kostelem (nad svahem)

Doplnit městský mobiliář (MM)– lavičky, odpadkové koše, stojan se sáčky na psí exkrementy. Dále ptačí budku(y), keře, luční kvítí.

Místo by mohlo sloužit i k relaxaci a poskytovat prostor například i pro rodiny s dětmi (alternativně ve svahu pod kostelem – viz níže). Nabízí se zde proto vhodná vkusná menší atrakce pro děti (herní prvek, případně malé hřišťátko).

Úsek od vchodu směrem k věžím

MM – lavičky, odpadkové koše. Vysázet keře, záhony.

Záhon uprostřed trávníku, by byl hezkým estetickým prvkem, lákadlem pro hmyz a drobné živočichy. Byly by zde umístěny rostliny, které minimálně potřebují vláhu a péči. Trvalky Canna/Dosna – uprostřed záhonu, protože je nejvyšší. Nižší byliny, např. levandule, šalvěj, nízké traviny např. kostřavy a vepředu nenáročné a nízké rozchodníky, netřesky. Pro lepší údržbu a vzhled by mohl být záhon ohraničen obrubníkem. Tvar záhonu by imitoval estetické prvky na dveřích či oknech kostela (viz příloha).

Prostor by ohraničoval živý plot, z dřevin, které plodí plody, atraktivní pro ptáky, skrýší pro hmyz a jsou estetickým prvkem. Odhlučňují a zbavují prostor prachu od projíždějících aut. Např. ptačí zob, dřišťál obecný, buk lesní.

V rohu by byli vysazeny další keře, např. svída krvavá, hlohyně šarlatová, pámelník apod. Tyto keře by se tvarovali do koulí, pro větší hustotu, tady lepší skrýš a místo na uhnízdění ptáků, pro lepší vitalitu a také vzhled.

Úsek od vchodu směrem ke Kamenné ulici

MM – lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, stojan se sáčky na psí exkrementy. Knihobudka a ptačí budka(y). Záhony, keře (popis viz předchozí úsek).

Svah pod kostelem

MM – lavičky, odpadkové koše, stojan se sáčky na psí exkrementy. Dále také ptačí budka(y). Vysypání prošlapané cestičky v dolní části svahu. Vysázení lučního kvítí, keřů.

Na travnaté terase být mohl být vybudován dětský prvek/hřiště (jako alternativa k umístění na úseku za kostelem – viz výše), případně klouzačka, schody ve svahu vedoucími k terase, písčitá stezka.

 

Odhadované náklady

500000 Kč
Pozn.:

Náklady se odvíjí od způsobu a rozsahu realizace a instalace jednotlivých prvků (např. počet, kvalita a výška sazenic keřů a další květeny, počet laviček, odpadkových košů apod.). Možností je mnoho. Městský mobiliář musí být stejný, jako stávající. Jeho ceny jsou tedy dané, jen odhadujeme.

!! Položky v úseku „za kostelem“ a „svah pod kostelem“ jako dětský prvek/hřiště, klouzačka, schody ve svahu, lavičky lze např. úplně vynechat a zrealizovat pouze návrh na úpravu květeny s minimálními nároky na údržbu.

Seznam položek:
– lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, stojany se sáčky na psí exkrementy, ptačí budky, knihobudka, sazenice keřů, sazenice bylin a trvalek, luční kvítí, dětský prvek/hřiště, klouzačka, schody

POLOŽKY:
Lavičky: á 10 tis., 8Ks = 80.000
Koše: á 5tis., 6Ks = 30.000
Stojan na sáčky: á 3tis., 6Ks = 18.000
Stojan na kolo: á 5tis., 4ks = 20.000
Ptačí budka: á 1tis., 4Ks = 4.000
Knihobudka: á 5tis., 1 ks = 5.000
Sazenice: dřišťál (á 150 Kč), pámelní k (á 50 Kč), svída (á 100 Kč), hlohyně (á 200 Kč), ptačí zob (á 30 Kč), buk lesní (á 70 Kč)
Sazenice: dosna (á 90 Kč), šalvěj (á 80 Kč), levandule (á 60 Kč), kostřava (40 Kč), rozchodník (á 40 Kč), netřesk (á 40 Kč)
Semena lučního kvítí (na 25m2 /250 Kč)
Dětský prvek/hřiště: cca 15tis-70tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
Klouzačka: cca 30-100tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
Schody:  cca 20-50 tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
+ terénní úpravy, instalace vybraných prvků + (případně dle zbylých finančních prostředků: herní prvky pro děti, schody, klouzačka)
Stojan na sáčky: á 3tis., 6Ks = 18.000
Stojan na kolo: á 5tis., 4ks = 20.000
Ptačí budka: á 1tis., 4Ks = 4.000
Knihobudka: á 5tis., 1 ks = 5.000
Sazenice: dřišťál (á 150 Kč), pámelní k (á 50 Kč), svída (á 100 Kč), hlohyně (á 200 Kč), ptačí zob (á 30 Kč), buk lesní (á 70 Kč)
Sazenice: dosna (á 90 Kč), šalvěj (á 80 Kč), levandule (á 60 Kč), kostřava (40 Kč), rozchodník (á 40 Kč), netřesk (á 40 Kč)
Semena lučního kvítí (na 25m2 /250 Kč)
Dětský prvek/hřiště: cca 15tis-70tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
Klouzačka: cca 30-100tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
Schody: cca 20-50 tis. (výše nákladů se odvíjí od způsobu provedení)
+ terénní úpravy, instalace vybraných prvků + (případně dle zbylých finančních prostředků: herní prvky pro děti, schody, klouzačka)

Umístění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy