Mořská pláž v Chebu

Objevila jsem mořskou pláž takřka v centru Chebu. Od Kauflandu je to pěšky 7 minut. V současné době je „moje pláž“ zarostlá ostružiním, křovím, kopřivami a znečištěna odpadky(každoročně tu my lidé uklízíme, a každoročně si tu odpadky my lidé „znova vyrobíme“). Kromě toho je podél celé  „mé pláže“ několik velikých nádherných borovic, krásných bříz a dvě kouzelně rostlé vrby. To vše na ploše asi 150 metrů dlouhé a 15 metrů široké. Tento dnes zanedbaný kout Chebu je z jedné strany lemovaný plotem osady Maškov, z druhé rybníkem. Kdyby se odstranil nepořádek po lidech, kopřivy, ostružiní a náletové keře, a na část břehu navozil písek, já bych si na tomto místě připadala jako u moře.
Autor(ka): Alice Vaculová
Nerealizovatelné, Vybrané v hlasování
2020
Sdílet:

Po vzájemné dohodě s navrhovatelkou nebude realizováno.

Odůvodnění:

Letní období je v poslední době teplotně v Chebu hodně horké. V horku to lidi táhne k vodě. V Chebu je na Maškovském potoku krásný rybník. Přestože je rybník jen kousek od Kauflandu (6 minut chůze), mnozí Chebané o existenci rybníka v těchto místech nemají vůbec tušení. Rybáři se v rybníku starají o kapry. Rybářům ale vůbec nevadí, když se někdo v rybníku koupe. Kaprům z mé zkušenosti to také nevadí. (při koupání o ryby nejen nezavadíte, ale ani je nevidíte – prostě jako v moři). Z povídání starousedlíků vím, že dříve bylo běžné se u rybníka rekreovat. Celé rodiny se v neděli vydávaly k rybníku na špacír s dekou, kterou si položili na břeh. Ten byl dříve travnatý, místy písčitý. Lidé běžně na břehu hráli badminton, pinkali si s míčem, klábosili…

Dnes je toto území zanedbané. Nedá se říct, že je tu krásná divočina a  vše si tu žije svým přirozeným životem. Do přirozeného života zasahuje člověk. Někdo tu odhazuje pneumatiky, někdo listí, trávu a větve, někdo vše, co se mu nehodí…Já okolo chodím denně. Vím, že v rybníku je bahno. Vím, že tři roky, kdy se na to soustředím, tu nejsou v horku komáři. Ti se tu objevují až v srpnu a až v podvečer.

Kdyby se podařilo břeh proměnit v pláž, možná by se z tohoto místa stala oblíbená letní vycházková zóna. Když je slunečný den, severovýchodní břeh je celodenně krásně zalitý sluncem.

Popis:

Já si realizaci představuji takto:

-vyčistit místo od všeho, čím to zaneřádil člověk

– celému břehu vrátit původní stav, to znamená zbavit ho všech náletů, kopřiv, plevelných keřů. Ponechat borovice, břízy a dvě vrby. U vrb provést omlazovací řez.

– plocha pod břízami by měla být zatravněna, pod borovicemi bych já přivítala písek. A kdyby bylo možné udělat  asi tři metry široký a přibližně 100 metrů dlouhý pás v bezprostřední blízkosti rybníka, bylo by to fakt jak u moře…

– já vidím toto místo bez odpadkových košů, bez WC, bez laviček, – kdo si co přinese, to ať si odnese

– já vidím toto místo  jako místo pro oddech u vody, s koupáním dle svého uvážení a na vlastní nebezpečí.

– já vidím rybník bez jakýchkoli vodních či jiných atrakcí (třeba si tam někdo postaví vor a nechá ho k dispozici pro všechny – v mém dětství to tak bylo)

– já vidím břeh rybníka, který díky Mega nápadům dá Chebanům šanci  trávit léto skoro v centru Chebu u čisté vody

Odhadované náklady

220000 Kč
Pozn.:

Předpokládané náklady:

vyčištění místa od náletu a nepořádku  – 50000
zatravnění – 20000
písek včetně dovozu 50000
ještě 100 000 – nevím na co, ale 120000 se mi jeví jako malá částka na celou plochu. Dvě stě dvacet tisíc by snad mohlo stačit

Umístění

severovýchodní břeh rybníka u osady Maškov

Posouzení realizovatelnosti

Realizovatelné pouze v rozsahu úpravy břehu. Projekt byl při hlasování vybrán k realizaci, po vzájemné dohodě s navrhovatelkou ale nakonec nebude realizován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy