Věřím, že Chebanům je tato skutečnost dostatečně známá, méně však například turistům, kteří do Chebu zavítají a jejichž počet každoročně stoupá. A právě těm by lavička s postavičkou Hurvínka připomněla, že v našem městě v letech 1962–1974 žil a tvořil tak významný umělec, jakým byl právě Gustav Nosek. Vyfotit a pozdravit se se samotným Hurvínkem by se tak mohli turisté, děti i dospělí nejen z Chebu. Vždyť loutky oslovují všechny bez rozdílu věku, cílovou skupinou jsou tedy lidé doslova od 1 roku do 99 let.
Autorskými právy na loutky Spejbla a Hurvínka po vyhraném soudním sporu disponuje Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze, potažmo jeho ředitelka paní Denisa Kirschnerová. Projektu Hurvínkovy lavičky v Chebu je velmi nakloněna a nebude si činit žádné finanční nároky v případě její realizace, což také písemně potvrdila. Vymiňuje si pouze právo vidět předem případné návrhy na její ztvárnění. Oslovil jsem sochaře Miroslava Žáčoka, který je autorem sochy Děvčátko s plyšákem v nice domu v Jateční ulice č. 3. Navrhl vytvořit dvě žulové lavičky (dlouhé cca 150 cm) proti sobě a ve středu na žulový válec umístit bronzovou sochu Hurvínka, cca 70 cm vysokou (viz náčrt autora v příloze). Vznikl by tak jakýsi uzavřený prostor, ve kterém by si nejen rodiny s dětmi mohly sednout, prohlédnout si Hurvínka a přečíst informační tabuli o Gustavu Noskovi. Kombinace kamene a ušlechtilého kovu by zcela určitě vhodně podtrhla prostor kolem unikátní historické památky, jakou Chebský hrad bezesporu je.
Celkové náklady na výrobu laviček a sošky autor vyčíslil na částku 360 000 Kč. K tomu je nutné připočíst také náklady na výrobu informativní tabule, nejlépe kovové.
Travnatý porost v Mlýnské ulici v Chebu. Číslo dotčeného pozemku 2273/73
Projekty pro město je název pro chebský participativní rozpočet. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce.
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 1/14, 350 20 Cheb
tel.: 354 440 111
email: kuklova@cheb.cz