Od letošního jara zesílí turistický ruch v oblasti kolem hráze přehrady Skalka. Díky dokončení přístupové cesty směrem ke Goethovu naučnému lesoparku i hotovým úpravám lesních cest ke Kouzelnému lesu a k „Věžičce“ (Egerwarte) lze očekávat mnohem častější vycházky Chebanů, rodin s dětmi, školních skupin, turistů atd. a samozřejmě i zvýšený pohyb cyklistů. Na trase z centra Chebu do těchto vzdálenějších míst však zatím chybí vhodné místo pro zastavení, oddech a svačinu, a to i s možností krátkodobého „zaparkování“ kol, kočárků či koloběžek. Proto navrhuji vznik nového turistického odpočívadla na místě mezi Goethovou lavičkou a tzv. Goethovou skálou, kde se nyní nacházejí jakési „kamenné záhony se seschlými trsy“, které podle mě ničemu neslouží, nemají žádnou estetickou hodnotu a pouze zabírají plochu na jinak příhodné rovné části tohoto místa.
Mezi zmíněnou částí a Goethovou skálou se nachází další nevyužívaná a „polozanedbaná“ plocha. Jde o vyvýšenou plošinu vedle skály, ležící paralelně s hlavní cestou. Tato plocha, která je ideálně obklopená stromy a přitom částečně skrytá, má podle mých představ potenciál stát se po úpravách místem pro relaxaci, zamyšlení a klidné posezení. Z těchto důvodů zde navrhuji umístit přírodní meditační lavičky a sedačky, včetně speciálního lavičkového kruhu (souvisí s Goethovou naukou o barvách – viz níže), a pojmenovat toto místo jako Goethovu terasu.
Můj návrh na vznik Goethovy terasy je nutno chápat v kontextu dalších připravovaných úprav v této lokalitě. Jde především o rozmístění nových informačních tabulí o J.W.Goethovi, jeho přínosu pro Chebsko a působení v různých oblastech – poezie, próza, estetika, geologie, mineralogie atd. Tyto tabule budou financovány z přeshraničního projektu Brána do nitra Země. Dvě z nich by mohly být umístěny právě u nového odpočívadla a na Goethově terase a zlepšit tak „goethovské“ povědomí Chebanů (mnoho lidí vůbec neví, že a proč nějakou Goethovu lavičku a Goethovu skálu máme, neboť nejsou nijak označeny…). Jsem přesvědčen, že tato nově vzniklá turisticko-odpočinková zóna pod hrází na levém břehu Ohře napomůže zvýšení prestiže města i v souvislosti s připravovaným vstupem měst lázeňského trojúhelníku – v nichž Goethe také rád a opakovaně pobýval – do kulturního dědictví UNESCO a navrhuji pro ni název Goethův břeh.
TURISTICKÉ ODPOČÍVADLO
GOETHOVA TERASA
Svým pojmenováním i zaměřením Goethova terasa významově propojí dosud zcela izolované a veřejnosti téměř neznámé části této lokality, tj. Goethovu lavičku a Goethovu skálu. Spolu s dalšími informačními tabulemi o J.W.Goethem, jež budou v lokalitě podél Ohře rozmístěny, se tak může stát základem zcela nové zóny, kterou nikde jinde nemají, s názvem Goethův břeh
Předpokládané náklady:
dřevěné turistické posezení se stoly a lavicemi max. 75 000
přírodní parkování kol („cykloklády“) max. 20 000
odpadkové koše max. 15 000
lavicový kruh (Goethova terasa) max. 60 000
přírodní meditační lavičky a sedačky max. 70 000
povrchové úpravy stávající podoby obou míst max. 260 000
lokalita mezi Goethovou lavičkou a Goethovou skálou (ul. Kachní kámen, levý břeh Ohře v úseku od hráze k atletickému stadionu)
Projekty pro město je název pro chebský participativní rozpočet. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce.
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 1/14, 350 20 Cheb
tel.: 354 440 111
email: kuklova@cheb.cz
Jeden komentář
Mám radost jak Cheb vzkvétá,tvoří se turistické stezky a různé atrakce. Je to paráda moci ukázat návštěvám a hlavně našim dětem, vnoučatům jak máme krásné město. Děkuji všem,co se o to zasloužili. Už se těším až si vyrazím s vnoučaty na Goethův břeh.