Kolínský zvukovod – naslouchej vodě

Tato umělecká instalace propojuje člověka s elementem vody. Šumění peřejek je překrásné a uvolňuje stres, ale mohutný most nám zabraňuje ve stoprocentním požitku. Pomocí zvukovodu, jež se bude plazit po boku mostu a viset nad hladinu, můžeme získat unikátní poslechový zážitek a doplnit si tím do dokonalosti malebný pohled na romantický tok řeky. Prvek působí jak edukačně a zajímavě, tak i na vyčištění myšlenek v jinak uspěchaném dni.
ID návrhu: 42
Nerealizovatelné
2023
Sdílet:

Proč zvukovod?

Tímto tématem se zabývám už více jak rok, studuji rezonanci, šíření zvuku, poslech jinak neslyšitelného. Denně jsem chodil na procházky přes Masarykův most a byl zaujat výhledem na Labe. Řeka dokáže být romanticky klidná, ale i velmi divoká. Všiml jsem si, že když stojím na mostě, přicházím zároveň o zvukový požitek z krásných peřejek tvořících se pod mostními oblouky, kde je jez, jelikož most svojí masivní konstrukcí vizuální i poslechovou část jezu a peřejí odstíní. Tato část mne přitahuje nejvíce a jsem jí opravdu fascinován.

Co je cílem?

Kolemjdoucí by se měl dostat na dosah vodního elementu a cítit blízké propojení s vodou i při pohledu na malebný tok shora mostního díla. Zvukovod snímá šum vody zpod mostu a pomocí trubice přenáší zvuk až nahoru, kde ho následně zesiluje pomocí ozvučnice, není proto potřeba těsnit ucho přímo na otvor, jelikož by zvuk při dobrých podmínkách měl dosahovat ideální hlasitosti i pro lehce vzdálenější posluchače. Zvukovodu ale nemusíme jenom naslouchat. Můžeme využít propojení s řekou, nechat se unést a povědět vodě, co sami chceme, jak už nastiňuje nápis uvnitř ozvučnice “Naslouchej vodě, pověz jí, co potřebuješ”. Kolínský zvukovod by mohl být oblíbenou atrakcí pro děti i dospělé, ať už z hlediska zajímavosti, nebo pro klid lidské duše při souznění s vodou.

Rozpočet a realizace

Výroba by i s rezervou neměla přesáhnout 70 000 Kč včetně montáže, kde bude zapotřebí udělat do mostu drobné vrtané kotvy. K dalšímu úchytu se dají hravě využít mřížované průhledy zábradlí, kam se upne vrchní tubus s ozvučnicí. Tělo zvukovodu bude z nerezové trubky 70×2 mm, ozvučnice a kolena se musí vyrobit na míru také z 2 mm nerezového plechu, a to včetně krycího sýtka uvnitř ústí ozvučnice, které zabraňuje vniknutí předmětů a následnému ucpání zvukovodu. Většinu práce by odvedl vodní paprsek, gravírování nápisu laser.

Odhadované náklady

120000 Kč

Umístění

Masarykův most v Kolíně, levá strana směrem na Zálabí, téměř uprostřed

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

KRÁTCE
Pro návrh bylo nutné získat souhlas jiných subjektů, kterých se týká – Povodí Labe a Hydroelektrárny Kolín. To se nezdařilo, tím pádem bohužel není možné návrh uznat za realizovatelný. 

REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt. 

Další návrhy k umění ve veřejném prostoru:
Socha J. G. Deburau
Socha dívky s míčem
Lilie v parčíku
Modrý domeček – místo pro umění ve veřejném prostoru
Za krásnější kolínské podchody
Poesiomat ve městě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ostatní návrhy