Jak vlastně probíhá realizace?

5. 5. 2024

Letošní rok je rokem realizace návrhů, vzniká tak revitalizované hřiště, nová cestička nebo opravená dlažba. Než je občané mohou začít používat a  dokonce ještě než se začne s jejich realizací, je třeba udělat spoustu „neviditelných“ přípravných prácí. Nejprve třeba rozdělit návrhy mezi referenty na městském úřadě tak, aby se na návrzích začalo zavčas pracovat a přitom nebyla ohrožena nebo zpožděna práce na jiných projektech.
Pověřený referent naplánuje, co je potřeba k realizaci udělat. Někdy je třeba „jen“ vymyslet adekvátní řešení a po jednotlivých krocích ho zadávat dodavatelům, koordinovat je a kontrolovat. Jindy je nezbytné nechat vyhotovit projektovou dokumentaci, která přesně specifikuje situaci v místě realizace a podle ní pak postupovat. Navíc je třeba zohlednit, jak realizace zapadá do koncepce místa a jiných úprav v oblasti.
Zkrátka, přípravná fáze může být pracná a někdy i zdlouhavá.
Proto máme teď na jaře v participativním rozpočtu jen pár dokončených realizací, o to větší úrodu očekáváme na podzim.
Občas se ovšem stane, že některé návrhy jsou hotové „hned“, jakoby lusknutím prstu nebo použitím vhodného transformačního kouzla . Příkladem je Parkoviště K+R u sokolovny, kde návrh z participativního rozpočtu zařadil odbor investic do probíhajících prací na pěší zóně. Hotovo bylo ještě před začátkem roku a fotky z nové pěší zóny již jste mohli vidět ve Zpravodaji nebo na sítích města.

Sdílejte článek s ostatními!
Facebook
Twitter
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další aktuality