Pumptrack Český Brod

Cílem projektu je vybudování pumptrack dráhy (okruhu) v oblasti mezi Českým Brodem a Štolmíří. Snahou je celkově pozvednout a zatraktivnit danou oblast a umožnit zejména dětem větší sportovní vyžití ve venkovním prostoru. Navrhovaný pumptrack doplní zrekonstruovaný městský pumptrack na stejném místě realizace.
Realizovatelné
2023
Sdílet:

Pumptrack by se dal charakterizovat jako dráha, která má široké využití pro MTB, horská kola, koloběžky, in-line či skate. Nejčastěji je však využívaná cyklisty.

Podobný projekt byl předložen již v rámci prvního ročníku Broďáci Brodu.

Vybudování pumptracku by nikterak neuškodilo současnému rázu krajiny. Dráhu lze citlivě zasadit do krajiny. Naopak by se daná oblast mohla zatraktivnit pro rekreační jezdce, zejména pak děti. Již nyní je sousední stezka a polní cesta P8 mezi Českým Brodem a Štolmíří plná sportujících lidí (cyklisti, in-line bruslaři, běžci apod.). Obecně je oblast mezi Českým Brodem a Štolmíří funkčně nevyužitá. Tato poměrně rozlehlá oblast k tomu přímo vybízí.

Za typově ideální pro tuto oblast považuji hliněný pumptrack.

Celková plocha by mohla být cca 600 m2 s délkou dráhy asi 60—100 m. Předpokládaná cena 300 tis. Kč.

Odhadované náklady

300000 Kč

Umístění

Realizovatelné

Kladné závazné stanovisko

4 komentářů

 • Pekny napad. Na pozemcich typu brownfields nekde v panelakovych aglomeracich, proc ne, ale ve volne agrikulturni krajine, ktera je fukcni a esteticka sama o sobe…PROC? Slova a obraty jako „nikterak neublizi“, nebo „funkcne nevyuzita“ me zvedaji ze zidle. To, ze tam tri mesice budou jezdit bagry a nesmyslne prerovnavat hlinu, zplundruji travni porost, vyzenou spoustu zivocichu a ohrozi stabilitu prilehlych (predevsim vodnich) biotopu, nikterak neublizi? A funkce krajiny je snad nedostatecna nebo podruzna? Snad v nas nechcete vyvolat dojem, ze aby byl prostor funkce vyuzit, musi sloužit pouze cloveku a jeho poteseni? Jdete se projet a zapumpovat si na kole do prirody, na co nejaka jednoucelova 300 m draha? Vymyslete neco, co ma hlavu a patu, at to mesto nevypada jak po dlouhem mejdanu bez pravidel.

  Reagovat
  • Dobrý den, je to Váš názor, neberu Vám ho. Mohlo zůstat u toho, proč si myslíte, že to není dobrý nápad. Psát abych vymyslel něco, co má hlavu a patu, je navíc a zbytečný.
   Bude hlasování a muze se vyjádřit každý. Stejně tak můžete dát záporný hlas.
   Na závěr bych se zeptal, zda Vy sám jste něco vymyslel?
   Prima den, Martin Novák

   Reagovat
 • Osobně se mi idea pumptracku líbí, ale její umístění je dle mého názoru velmi nevhodné. Jak již bylo psáno výše, „překopat“ několik set metrů přírody vedle biotopu je proti všem příroděblízkým opatřením a kontextu dalšího vysychání krajiny. Nejde jen o zničení této části stabilizovaného ekosystému, které je jedním z nejhezčích a nejklidnějších míst v Brodě, ale i související následky do okolí (zhutnění půdy, hluk, nepořádek a ano ten bude, podobně jako byl kolem pumptracku v hale ZZN, která byla dokonce ještě blíže centru a tedy pod větší kontrolou města atd.). Jak již bylo X-krát diskutováno i na platformě radních a zastupitelů, umístění např. v připravované revitalizaci brownfieldu „Jatka“ je rozhodně vhodnější z řadu důvodů, které nebudu opakovat. Pokud je zde argument, že včera bylo pozdě a Jatka se budou řešit ještě pár let, tak je lepší rozhodně ještě 2 či 3 roky počkat na vhodnější lokaci, ale umístit pumptrack komplexně do volnočasové lokality typu Jatka (která bude navíc dostupnější pro větší část populace Brodu včetně Liblic) než do přírodě blízké kulturní krajiny u Štolmíře, kterou velká část Brodu vyuužívá jako odpočinkovou a klidovou. A ano, i já předkládám řadu návrhů v rámci aktivit ve městě a jsem oponentem při přzvání tam, kde mohu přinést pohled experta nebo jinou přidanou hodnotu, abych předem omezil výhrady některých 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy

Kuličková dráha pro malé i velké

Skvělá aktivita pro malé i velké, děti i dospělé, rodiče s dětmi i aktivní seniory. Celoroční aktivita na čerstvém vzduchu, v létě ve stínu vzrostlých stromů a bez nutnosti speciálního vybavení.
Areál nemocnice nabízí obrovský potenciál pro vytvoření nejrůznějších aktivit. Pojďme vytvořit místo pro setkávání.

Více »

Zútulnění čekárny dětského oddělení

Prostor čekárny u dětských doktorek Mudr. Košnářové a Mudr. Drahoňovské je ve velmi neutěšeném stavu, též společná chodba k Mudr. Cabrnochovi. Návrh spočívá v umístění nového vybavení, které by vytvořilo příjemné prostředí.

Více »

Bez aut do školy

Cílem projektu je vybudovat bezpečné vekokapacitní stojany na kola, koloběžky a další alternativní dopravní prostředky u ZŠ Žitomířská a ZŠ Tyršova.

Více »