Navrhujeme krytý a volně přístupný prostor, kde si můžete odpočinout, sníst vlastní svačinu, dopsat si u stolku úkol nebo si jen v klidu počkat na autobus. Předpokládáme umístění kompletní obytné buňky na místě zbořeniště určeného k občanské vybavenosti. Vstup může být zajištěn přes jednoduchou aplikaci s rezervačním systémem, která zaručí bezpečí, pořádek a přehled o využití. Vznikl by tak bezpečný a bezplatný prostor přístupný veřejnosti. Pavilon by tak mohl sloužit nejen jednotlivcům, ale i menším komunitám jako místo, kde lze smysluplně strávit čas mimo ruch ulice. Na realizaci lze v budoucnu etapově navazovat a doplnit další díly – komunitní klubovnu, otevřenou dílnu a třeba i byt správce nebo lektorů. Realizací dojde k výraznému zlepšení životního prostoru v centru města a změně opomenutého městského pozemku s využitím pro širokou veřejnost.
k.ú. Děčín p.č. 2190
Celé Komenského náměstí je řešeno v akci " Otočíme Komenského".
Nedoporučujeme řešit tento projekt samostatně, ale doplnit do připravovaného projektu "Otočíme Komenského".odbor komunikací a dopravy
Záměr se nachází v zastavěném území v zóně SC – smíšená centrální zóna, kde je vybavenost celoměstského a lokálního charakteru přípustná. Se záměrem souhlasíme.
stavební úřad, odd. Úřad územního plánování
V místě návrhu stávala kaple sv. Anny, po jejím přesunu ke kostelu sv. Václava, byl na pozemku postaven bytový dům, který byl pro svůj stavebně technický stav odstraněn. Pokud by měl být pozemek zastavěn, měla by novostavba hmotově odpovídat, ne-li domu, alespoň kapli. Pokud by měl pozemek sloužit pro studenty blízkých škol, doporučujeme ho zahrnou do dokumentace úprav Komenského náměstí. K současnému návrhu doporučujeme získat i stanovisko městského architekta. Předložený návrh nedoporučujeme k realizaci.
Záměr podléhá povolení stavebního úřadu.stavební úřad, odd. veřejné infrastruktury a památkové péče
Jedná se pozemky ve vlastnictví města - realizovatelnost ANO.
odbor místního hospodářství
Vodní hospodářství
Magistrát města Děčín, odbor životního prostředí, jako vodoprávní úřad podle § 104 odst. 2 písm. c) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“), příslušný podle § 106 vodního zákona, po posouzení předloženého návrhu, ve smyslu § 18 vodního zákona, z hlediska zájmů chráněných ustanoveními vodního zákona a předpisů jej provádějících, sděluje, že předložený záměr se nachází ve stanoveném záplavovém území vodního toku Labe a zároveň dospěl k závěru, že předložený záměr neposkytuje dostatečný podklad pro vyjádření.
Předložený návrh je třeba doplnit o informace, zda v objektu budou vznikat odpadní vody, příp. řešení likvidace odpadních vod.Odpadové hospodářství
Magistrát města Děčín, odbor životního prostředí, jako příslušný správní orgán v oblasti státní správy odpadového hospodářství sděluje, že k výše uvedenému záměru nevydává vyjádření ani závazné stanovisko.Ochrana ovzduší
Realizace tohoto záměru se nedotkne zájmů ochrany ovzduší a nedojde ke střetu se zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů.
Lesní hospodářství
Dle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, není tímto záměrem dotčena ochrana pozemků určených k plnění funkcí lesa.
Ochrana zemědělského půdního fondu
Magistrát města Děčín, odbor životního prostředí, jako státní orgán ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF) projednal Vaši žádost o vydání vyjádření k akci – „Relaxační pavilon u Komenského náměstí“ a upozorňuje, bude-li s tímto záměrem dotčen zemědělský půdní fond, je nutné požádat v souladu s ustanovením § 9, odst. 1 zák. č. 334/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů o vydání souhlasu nebo rozhodnutí odbor životního prostředí MM Děčín.
Ochrana přírody
V případě realizace záměru je nutné postupovat v souladu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů a v souladu s normou ČSN 839061 Technologie vegetačních úprav v krajině - Ochrana stromů, porostů a vegetačních ploch při stavebních pracích. V případě, že bude záměr podléhat povolení u stavebního úřadu, je realizovatelnost nutné projednat se Správou CHKO České středohoří.Realizovatelnost je možná po doplnění požadovaných zákonných podkladů.
odbor životního prostředí
Komise tento návrh k realizaci nedoporučuje - s návaznostmi by byl přesáhnut finanční limit. Na Komenského náměstí se nyní realizuje projekt, který vychází z iniciativy místních škol.
Komise pro urbanismus a architekturu
Relaxační pavilon u Komenského náměstí představuje podnětný návrh založený na principu dočasného využívání městských pozemků určených k budoucí zástavbě. V předložené podobě nicméně umístění pavilonu nedoporučuji.
Zvolený pozemek p.č. 2190, k.ú. Děčín je proluka v blokové zástavbě kolem Komenského náměstí. Zájem města je tuto proluku výhledově využít pro realizaci zástavby v souladu s charakterem lokality a s odpovídají náplní pro dané místo. Jako nejvhodnější se nabízí výstavba městského bydlení nebo veřejné vybavenosti s pronajímatelnými prostory v přízemí, které budou mít vazbu na Komenského náměstí a mohou být využívány jako zázemí pro místní komunitu.
Předložený návrh představuje dočasné využití nárožní parcely. Umístěním klubovny by bylo možné otestovat využitelnost komunitního prostoru v tomto místě. Aby byl zajištěn jeho provoz je však nutné podrobněji specifikovat režim užívání takového prostoru, především jeho správu a údržbu, ta z předloženého návrhu nevyplývá. Objekt je také nutné řešit v kontextu probíhajících úprav na Komenského náměstí a vhodně zasadit do veřejného prostranství, tak aby nevytvářel nepřístupná nebo nepřehledná zákoutí. V návrhu není návaznost na veřejné prostranství vyřešena. V neposlední řadě by bylo vhodné klubovnu navrhnout ve vyšším standardu provedení, tak aby objekt nevybízel k vandalismu a poškozování. Proto nedoporučuji umístění navržené buňky, nicméně vítám inciativu výstavby komunitního prostoru a doporučuji vedení města, aby započalo s přípravou výstavby komunitního objektu v této ploše za účasti relevantních aktérů (veřejnosti nebo spolku, který by se o objekt mohl starat).
Doplňuji ilustrační skicu možného řešení nároží jako parku s komunitní zahradou.
městský architekt
Tvoříme Děčín je stránka programu participativního rozpočtu. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.
Magistrát města Děčín
budova A1, Mírové nám. 1175/5 Děčín
Tel.: 412 593 162
E-mail: tvorimedecin@mmdecin.cz