Zvon na věži staré radnice

Obnova vyzvánění na skutečný zvon ve věži radnice
Autor(ka): Jaroslav Aust
V realizaci, Vybrané v hlasování
2022
Sdílet:
Odůvodnění:

Víte že „zvonkohra“ na chebské radnici ve skutečnosti není zvonkohra, ale její elektronická náhražka Konštantín 5? Tak se totiž tento počítačový zvukový generátor vyrobený ve slovenském Prešově skutečně jmenuje. Nemilosrdně, v digitálně přesných intervalech oblažující město mnoho a mnohotisíckrát obehranými melodiemi. Neúprosně přerušující i ceremonie konané před budovou  Městského úřadu a nezastavící se dokonce ani před státními hymnami, které mnohokráte proměnila v kakofonii sluch drásajících zvuků jen proto, že si dovolily zaznít v době naprogramované pro další rozvernou melodii z jeho repertoáru.

Protože lze očekávat, stejně jako u každého elektrického spotřebiče, že je životnost Konštantína 5 omezená, je dalším cílem tohoto nápadu nepořizovat další, tentokráte již třetí reinkarnaci této maloměstské náhrady skutečné zvonkohry.

A místo ní, ve stejnou dobu nechat raději opět zaznít zvony věže bývalé radnice/galerie, protože jedinečný, a přitom pokaždé trochu jiný zvuk skutečného zvonu žádné digitální zařízení nedokáže napodobit.

Popis:

Obnovení vyzvánění zvonu s ohledem na obyvatele náměstí v časovém rozmezí takovém, aby nikoho nerušilo.

Odhadované náklady

200000 Kč
Pozn.:

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti, bude muset posoudit dopad navrhovaných prací na památkovou hodnotu daného objektu. Záměr instalace elektrického pohonu zvonů lineárním motorem je obecně z pohledu státní památkové péče akceptovatelný za předpokladu, že nebudou prováděny negativní zásahy do samotné matérie zvonu a zvonové stolice. Realizace záměru je možná pouze při splnění následujících podmínek:
1) Bude provedeno prověření stavu zvonu odborníkem (kampanologem). Na základě tohoto prověření bude předložen návrh nutné opravy zvonů. Následně bude tento návrh předložen zástupcům odborné (Národní památkový ústav, ú.o.p. v Lokti) i správní (MěÚ Cheb, odbor stavební) složky státní památkové péče.
2) Bude prověřen stav zvonové stolice a v případě nutnosti předložen návrh opravy zástupcům obou složek státní památkové péče.
Je tedy třeba počítat s náklady na restauraci zvonu a opravu stolice. Vzhledem k velikosti zvonů lze předpokládat, že by se i tak realizace návrhu mohla vejít do stanoveného limitu na jeden Mega nápad ve výši 1 mil. Kč.

Umístění

GAVU Cheb

Realizovatelné

3 komentářů

  • KONEČNĚ ZASE HALS ZVONŮ!!!
    ,,Umělohmotné“ zvuky se vůbec do našeho města nehodí, navíc nejsou příjemné pro uši a vždycky mi připadaly, s odpuštěním, přiblblé.

    Reagovat
  • Chvály hodný návrh, jenom schvaluji. Historický Cheb byl dlouhou dobu v područí chemického zvuku rádoby hezkých melodií s cílem zavděčit se jinozemcům. K Chebu patří jasný zvuk zvonu, který si pamatuji z mládí, kdy zněl nejen městem, ale i za městem a byl jasnou orientací pro lidi v přírodě. Bohužel, když vidím hodnotící měřítka, tak mám obavu, že z hlediska památkářů to jednoznačně neprojde. Škoda.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy