Ohniště

Chebský Maškov s krásným rybníkem je skrytou perlou Chebu. U rybníka je místo, které mě vždy vybízí k zastavení. Celý den jsou tu jsou k vidění i slyšení ptáci, v brzkém jaru poslouchám žáby. Mám tam “své” místo, kde z břehu krmím kachny, pozoruju kapry a kochám se západem slunce. V nedalekém okolí není vzácností vidět na vlastní oči srnky. U rybníka je ideální místo pro přírodní ohniště.
Autor(ka): Alice Vaculová
Realizované, Vybrané v hlasování
2021
Sdílet:
Odůvodnění:

Přírodní ohniště u rybníka zlepší společně trávený čas rodiny a změní k lepšímu náladu jednotlivce. Oheň od pravěku patří k životu lidí. Lidé by si na rodinný špacír či osamělé toulání vzali špekáčky, došli na Maškov k ohništi, nasbírali v okolí trochu dřeva a rozdělali oheň. U ohně se krásně sedí, povídá, zpívá, sní,…a opékají na klacku špekáčky. Koukání do ohně či na rybník přispívá k zdravé mysli.

Popis:

Ohniště – udělat 50cm hlubokou díru ve tvaru kruhu s průměrem jeden metr. Pak tu díru zasypat třiceticentimetrovou vrstvou kamínků posbíraných na nedalekém poli. Obvod ohniště ohraničit starými cihlami či velkými kameny.
V bezpečné vzdálenosti od ohniště volně položit velký špalek a velkou kládu. To by sloužilo k sezení i jako stůl. Ideální se mi jeví velký neopracovaný špalek a kláda ze dvou letitých líp, které rostou ani ne 50 metrů od místa ohniště a jsou už městem označené a připravené k pokácení.
Ohniště a jeho bezprostřední okolí by bylo bezúdržbové. Až by se špalek a kláda sloužící k sezení a odložení věcí vlivem času (dle mé zkušenosti pět let) začalo drolit a nebylo už vhodné k sezení , požádala bych o dodání dalšího špalku a dřeva z aktuálního kácení městského stromu

(pokud bude návrh schválen, vybudují osadníci z Maškova ohniště sami. Použijí staré nepotřebné cihly a na “dno” 30cm vrstvu kamínků z pole. Aby vše odpovídalo daným předpisům, každou fázi “stavby” bych fotodokumentovala a konzultovala s přiděleným odborníkem.)

Cena 5000 korun je můj amatérský odhad nákladů spojených s položením klády a špalku k ohništi – zahrnuje mzdu, cenu dřeva, cenu za použití techniky k přemístění

Odhadované náklady

5000 Kč

Umístění

Rybník Maškov – na fotkách se sněhem a s rybníkem stojí na místě předpokládaného ohniště stůl

Realizovatelné

8 komentářů

 • Dobrý den. Odbor majetkosprávní o souhlas požádám. Nevím, jak jste došli k závěru, že „všichni v osadě mají svá ohniště u chat“. Doporučuju návštěvu osady. Ohniště najdete odhadem u poloviny zahrad, protože dnešní trend nekterých zahrádkářů je grilování a bazén. Je od vás hezké, že dbáte o klid zahrádkářských rodin výskajících v létě u svých bazénů. Já budoucí ohniště vnímám jako místo pro možnou procházku rodin z paneláku, které nemají zahrádku. Úsměvná je pro mě vaše argumentace s odpadky. Každý týden úsek od „bezdomovecké ztezky“ ke stavebninám odpadky sbíráme do pytle.Jinak bychom se v odpadních utopili. (Mohu dokumentovat fotkami) A 3x v minulém roce jsem vyčistila blízký les od odpadků v takovém množství, že malý náklaďák od Chetes byl vždy plný. Je škoda, že předpokládáte, že zrovna opékající by byli původci odpadu a hluku místo toho, aby jste vnímali veřejné ohniště jako zdroj príjemně stráveného času lidí, kteří by si třeba v rámci procházky ze hřbitova mohli buřta u rybníka opéci. Já to tak vnímám a proto se budu snažit svůj nápad s mocí dalších osadníků, kteří mi už slíbili pomoct, zrealizovat. Správy budoucího ohniště se ujmu, bude-li mi povolena soukromá realizace veřejného ohniště.

  Reagovat
 • Milý „odbore“! Četl jste vůbec výše uvedený nápad? Viděl jste fotografie? Odpadky? Vždyť je jich tam plno! Toto místo je – podle vás- pro hasiče daleko – a Zelená hora je blízko a pod dozorem? Víte vůbec, že to místo je u RYBNÍKA? Donebevolající ALIBISMUS a DILETANTSTVÍ!!!
  Paní Vaculová, skvělý nápad. 👍👍👍

  Reagovat
  • Dobrý den, pane Kropáčku.
   Děkuju Vám za slova podpory. I mě zdůvodnění zamítnutí překvapilo. Nikdo mě od podání návrhu nekontaktoval, abych mohla na námitky reagovat. Přitom se stačí podívat na letecký snímek osady Maškov. Není to ráj zahrádkářů, je to ráj pro pro „bazénisty“. V létě je tu opravdu živo -u bazénu dovádí dospělí i děti. Mám tu atmosféru hlasitého veselí při skotačení v bazénech ráda.
   Dnes jsem byla u veřejného ohniště v Goethově naučném lesoparku. Překvapilo mě umístění i „stavba“. „Moje ohniště“ na Maškově vzhledem k požární bezpečnosti a odlehlosti lokality nedoporučují „porotci“ k realizaci. Mi přijde navrhované ohniště na Maškově nejen dostupnější pro hasiče, ale i míň odlehlé a více bezpečné „stavebně“ a přístupnější lidem. Pro lidi žijící v panelácích v Sadové, Evropské, Májové a v činžácích v lokalitě okolo Kauflandu je Maškov doslova za humny. Včera jsem napsala panu Habětínkovi prosbu o radu, jak mám požádat o vydání souhlasu s realizací otevřeného, veřejného ohniště. Nevím, co to obnáší, ale snad si s „úředním šimlem“ poradím a ohniště bude.

   Reagovat
 • Dobrý den. Jsem mile překvapena, že jste z nerealizovatelného nápadu bez jakékoli změny nápadu z mé strany nápad změnili na realizovatelný. Pokud k Vaší změně názoru přispělo vyjádření pana Kropáčka, moc mu děkuju. Jen je škoda, že jste smazali Váš text s odůvodněním, proč nápad je nerealizovatelný – já bych považovala za srozumitelnější, kdybyste do diskuze napsali zdůvodnění změny Vašeho postoje k realizaci ohniště. Pro čtenáře, kteří si příspěvky v diskusi čtou dnes poprvé, je to nesrozumitelné čtení.

  Reagovat
 • Dobrý den, paní Vaculová,
  jak jste již zaregistrovala, Váš nápad „Ohniště“ byl označen za realizovatelný. Nevedly k tomu komentáře uvedené na webových stránkách Mega nápady, nicméně páteční porada vedoucích, tajemníka a vedení města, kde se o tomto nápadu opětovně hovořilo, a debata byla uzavřena s tím, že nápad se přesune do realizovatelných.
  Ing. Jana Kuklová, koordinátorka Mega nápadů

  Reagovat
 • Tento nápad se mi velice líbí, byla bych osobně bych byla ráda kdyby takovýchto míst vzniklo více. Ráda bych si s dětmi vyšla na procházku a opekla buřty.. otázka je jestli je na to společnost bohužel připravena. Jestli by většina patřila mezi ty vděčné a začala si vážit přírody. Aby to nedopadlo odpadkovým skladištěm a drancováním stromů v okolí 🤨 a že bohužel takových ,,hlupáků“ je mezi námi stále dost :/

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější návrhy