Proč zvukovod?
Tímto tématem se zabývám už více jak rok, studuji rezonanci, šíření zvuku, poslech jinak neslyšitelného. Denně jsem chodil na procházky přes Masarykův most a byl zaujat výhledem na Labe. Řeka dokáže být romanticky klidná, ale i velmi divoká. Všiml jsem si, že když stojím na mostě, přicházím zároveň o zvukový požitek z krásných peřejek tvořících se pod mostními oblouky, kde je jez, jelikož most svojí masivní konstrukcí vizuální i poslechovou část jezu a peřejí odstíní. Tato část mne přitahuje nejvíce a jsem jí opravdu fascinován.
Co je cílem?
Kolemjdoucí by se měl dostat na dosah vodního elementu a cítit blízké propojení s vodou i při pohledu na malebný tok shora mostního díla. Zvukovod snímá šum vody zpod mostu a pomocí trubice přenáší zvuk až nahoru, kde ho následně zesiluje pomocí ozvučnice, není proto potřeba těsnit ucho přímo na otvor, jelikož by zvuk při dobrých podmínkách měl dosahovat ideální hlasitosti i pro lehce vzdálenější posluchače. Zvukovodu ale nemusíme jenom naslouchat. Můžeme využít propojení s řekou, nechat se unést a povědět vodě, co sami chceme, jak už nastiňuje nápis uvnitř ozvučnice “Naslouchej vodě, pověz jí, co potřebuješ”. Kolínský zvukovod by mohl být oblíbenou atrakcí pro děti i dospělé, ať už z hlediska zajímavosti, nebo pro klid lidské duše při souznění s vodou.
Rozpočet a realizace
Výroba by i s rezervou neměla přesáhnout 70 000 Kč včetně montáže, kde bude zapotřebí udělat do mostu drobné vrtané kotvy. K dalšímu úchytu se dají hravě využít mřížované průhledy zábradlí, kam se upne vrchní tubus s ozvučnicí. Tělo zvukovodu bude z nerezové trubky 70×2 mm, ozvučnice a kolena se musí vyrobit na míru také z 2 mm nerezového plechu, a to včetně krycího sýtka uvnitř ústí ozvučnice, které zabraňuje vniknutí předmětů a následnému ucpání zvukovodu. Většinu práce by odvedl vodní paprsek, gravírování nápisu laser.
Masarykův most v Kolíně, levá strana směrem na Zálabí, téměř uprostřed
KRÁTCE
Pro návrh bylo nutné získat souhlas jiných subjektů, kterých se týká – Povodí Labe a Hydroelektrárny Kolín. To se nezdařilo, tím pádem bohužel není možné návrh uznat za realizovatelný.REALIZOVATELNOST posuzovaly tyto odbory: odbor správy městského majetku, odbor investic, městský architekt.
Další návrhy k umění ve veřejném prostoru:
Socha J. G. Deburau
Socha dívky s míčem
Lilie v parčíku
Modrý domeček – místo pro umění ve veřejném prostoru
Za krásnější kolínské podchody
Poesiomat ve městě
Vylaď Kolín je participativní rozpočet. Díky němu se občané podílejí na rozhodování o rozvoji města. Podávají návrhy na vylepšení, diskutují o nich a hlasují pro ně. To není starověké Řecko, ale Česko v 21. století.
MěÚ Kolín
Karlovo nám 78 (radnice)
280 12 Kolín I
Tel.: 724 965 618
E-mail: eva.posikova@mukolin.cz
www.vyladkolin.cz