Tvoříme Hustopeče je participativní rozpočet umožňující občanům zapojit se do rozhodování o využití části peněz z městské kasy. V roce 2025 probíhá již třetí ročník, pro který je k dispozici celkem 2 050 tisíc korun (na jeden projektu max. 650 tisíc korun), které jsou určené na nejzajímavější náměty od místních.

A jak to funguje? Občané můžou od 1. února 2025 do 31. března 2025 přijít s náměty, co v Hustopečích vylepšit, postavit, opravit a vyhýbat se nemusí ani vzdělávacím, kulturním, společenským či sportovním akcím pro děti i dospělé. Po posouzení a společném projednání, zda je nápady možné uskutečnit, lidé hlasováním sami vyberou pro ně ty nejzajímavější. Realizaci vítězných námětů zajistí město.

Jaké nápady můžete zaslat?

Konkrétní oblasti nejsou nijak omezeny (mimo projekty na realizaci nových dětských hřišť, které jsou z aktuálního ročníku vyloučené) a zahrnují širokou škálu od instalací laviček, odpadkových košů, oprav, drobných rekonstrukcí či zvelebování ploch a výsadbu zeleně až po volnočasové akce typu organizace přednášek, divadel nebo například koncertů. Hlavní podmínkou realizace námětu je přínos občanům města.
A nikdy v tom nebudete sami. Po podání námětu nastane období konzultace s koordinátorem i úředníky s cílem doladit vše tak, aby byl nápad realizovatelný. Pak už stačí pouze získat podporu místních při hlasování a nastane samotná realizace, kterou zajistí město.

Mezi další podmínky patří:

Radnice uvolní část rozpočtu

Leden 2025

Lidé přijdou s návrhy a v termínu je podají

Od 1. února do 31. března 2025

Realizovatelnost návrhů prověří úředníci

Duben 2025

Harmonogram 2025

Návrhy prodiskutují občané mezi sebou

Duben 2025

O návrzích proběhne hlasování

Květen 2025

Radnice zajistí realizaci vybraných návrhů

Od června 2025

Participativní rozpočet v kostce

Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka. Používá se dnes v tisících obcí, měst, krajů, států i menších komunit po celém světě. V roce 1989 ho poprvé začali využívat v Brazílii ve městě Porto Alegre jako nástroj pro efektivní určení hlavních priorit pro rozpočet Tento postup pro rozhodování se následně ujal jak v jižní Americe, tak ve zbytku světa. Podporují ho významné instituce jako Spojené národy nebo Světová banka jako efektivní nástroj participace.

Participativní rozpočtování se rozšířilo i do Evropy. Využívají ho od západu na východ. Tradičně silný je ve Španělsku a Portugalsku, ale využívají ho také města v dalších evropských zemích.  Naši polští sousedé jej dokonce zavádí legislativně. U nás se tento nástroj občanské participace stává více a více populární. Mapa participativního rozpočtování ukazuje neustále se zvětšujícího počtu zapojených měst v České republice.

Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.