Tvoříme Hustopeče. Občané sami rozhodnou o půl milionu korun

1. 3. 2021

Hustopeče se připojují k městům, které mají participativní rozpočet. Ten umožní lidem navrhnout konkrétní záměr na zlepšení života v našem městě. Pro letošní rok vedení radnice vyčlenilo půl milionu korun.
Participativní rozpočet je část peněz městské kasy, o jejímž využití rozhodnou občané. A jak to funguje? „Občané můžou přijít s náměty, co v Hustopečích vylepšit, postavit, opravit a nevyhýbáme se ani vzdělávacím, kulturním, společenským či sportovním akcím pro děti i dospělé. Po posouzení, zda je nápady možné realizovat, lidé hlasováním sami vyberou pro ně ty nejzajímavější,“ vysvětlil koordinátor projektu a radní města Michal Stehlík.
Samozřejmě i zde platí určitá pravidla. Těmi základními jsou přínos pro město a jeho občany, možnost využití výstupů širokou veřejností a realizovatelnost projektu, která spočívá například v souladu záměru s územním plánem, dořešenými vlastnickými vztahy u pozemků a podobně. Náklady na jeden podaný návrh nesmí přesáhnout částku 250 tisíc korun.
Zajímavé náměty na zlepšení života ve městě může podat každý obyvatel Hustopečí (mladší 15 let se souhlasem zákonného zástupce) v termínu od 3. do 31. března 2021. Po formální stránce má mít odevzdaný návrh zejména název, popis výchozí situace a navrhovaného řešení, odhadované náklady, kontakt na autora, ilustrativní obrázek, případně další vysvětlující materiály. Odevzdat jej lze třemi způsoby, a to pomocí on-line formuláře umístěného na webu, osobně na podatelnách městského úřadu nebo zasláním na mail: zm.stehlik@hustopece.cz . A další postup? „Po shromáždění všech podkladů přijde na řadu jejich kontrola, při níž budeme komunikovat přímo s jednotlivými navrhovateli a v případě nedostatků se je budeme snažit společně odstranit. Začátkem června finální náměty představíme veřejnosti všemi dostupnými info kanály a zahájíme hlasování,“ doplnil Stehlík. Fyzickou realizaci těch vítězných, stejně jako úhradu nákladů, zajistí město.
Těšíme se na Vaše nápady!

Sdílejte článek s ostatními!
Facebook
Twitter
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další aktuality