Oharka je v krásném koutě Chebu. Je však zarostlá mladými nálety a ostružiním. Když se u Oharky zastavíte a sejdete z pěšiny o 2 metry blíž ke studánce, slyšíte příjemný zvuk vody dopadají na hladinu studánky, šum lesa, ptačí zpěv a občas radostný dětský výskot z nedalekého „lesního“ bludiště. Je to blahodárné zastavení. Podle mě si pocestní i Oharka zaslouží znovuoživení hezkého místa.
Dnes je stav Oharky takový, že z hlíny čouhá trubka, z té teče voda (podle rozboru není vhodná k pití), která z výšky asi 30 cm padá do louže. Z louže voda teče do nedalekého potůčku. Navrhuju odstranit vegetaci, která brání v přístupu ke studánce a infotabuli (ostružiní a nálety do průměru 15 cm), vybudovat kamennou zeď ve stráni, ze které trčí trubka a teče z ní voda, v místě, kde je dnes louže, udělat z kamenů „polévkový talíř“ s výlevkou, kterou by voda odtékala do blízkého potůčku. V blízkosti studánky pod úroveň pěšiny umístit dva až tři přírodní (kamenné) bobíky, kde by si pocestný mohl sednout, odpočívat, kochat se pohledem i poslechem, snít, relaxovat… Dále by bylo vhodné umístit na cestu, kde je na foto cyklocedule, info nebo směrování k Oharce. Dle mých zkušeností mnoho Chebanů o Oharce vůbec nemá tušení, i když od narození žijí v Chebu.
Pramen Oharka
Projekty pro město je název pro chebský participativní rozpočet. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce.
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 1/14, 350 20 Cheb
tel.: 354 440 111
email: kuklova@cheb.cz
Jedna odpověď
Dala jsem svůj hlas oživení pramene Oharky 👍 Jelikož se na prvotním zlepšení místa podílel se svou školou i náš syn, mimo jiné nakreslil tehdy obrázek víly, máme k tomutk nápadu blízko. Děkujeme navrhovateli. A přimlouvala bych se za zachování infotabule s obrázkem. 🥰