Pro 2. ročník jsme v pravidlech participativního rozpočtu udělali několik změn. Hodně jsme o nich přemýšleli. Zohlednili jsme Vaše názory, ohlasy, výtky a také naše zkušenosti z 1. ročníku.
Když jsme s participativním rozpočtem začínali, pomáhala nám se vším (a tedy i s pravidly) Agora CE. Vycházela při tom ze své letité praxe v různých městech ČR. Nad přípravou 2. ročníku jsme se sešli již bez Agory a použili původní pravidla jako velice solidní základ. Vyladili jsme jen některé parametry, aby participativní rozpočet správně fungoval – přinášel nové podněty a změny do společného prostoru, zapojoval občany do fungování města, sloužil pro komunikaci mezi občany a radnicí a naopak.
Jaké změny jsme připravili?
V pilotním ročníku jsme narazili na fenomén dojíždění. Ve všední dny velká část obyvatel Kolína odjíždí do jiných měst za prací nebo studiem. Současně do Kolína přijíždí mnoho lidí, kteří zde tráví většinu dne, i když tu nebydlí. Obě skupiny mají o Kolín zájem a vnímají ho jako svůj prostor. V 1. ročníku se dojíždějící do Kolína zapojit nemohli, teď se ovšem situace mění – ve 2. ročníku své návrhy může posílat kdokoliv, kdo má ke Kolínu vztah.
Také jsme se rozhodli, že zvýšíme maximální částku na 1 návrh, a to z 600 000,- na 700 000,- Kč. Chceme podpořit návrhy s větším potenciálem na změnu a také chceme vyrovnat inflaci, která nastala jako důsledek covidového státního utrácení.
Text nových pravidel uveřejníme brzy. (Od 10.4. jsou k dispozici zde.)
/foto severního pilíře Eiffelovi věže/