WORKOUTOVÉ A PARKOUROVÉ HŘIŠTĚ
Workoutové a parkourové hřiště jsou moderní venkovní posilovny navržené pro kalisteniku, street workout a další pohybové aktivity. Nabízí základní prvky jako hrazdy, bradla a žebřiny, a jsou ideálním místem pro rozvoj fyzické kondice, vytrvalosti a síly. Perfektně zapadají do parků, sportovišť, sídlišť či soukromých
2 Responses
Určitě pro někoho je toto zařízení zajímavé, ale mně toto hřiště sem nepatří, narušuje vzhled a krásu tohoto místa. „Křižák“, jak jsme tomuto místu místní lidově říkali, měl zůstat pouze přírodním lesoparkem bez kovových prvků a koberečků, nanejvýš s dřevěnými lavkami a případně nějakými dřevěnými prvky. Měl by sloužit především k procházkám a odpočinku, a to co jste tam vytvořili toto místo doslova hyzdí.
Discgolfové hřiště v Hustopečích mi do tohoto prostředí perfektně zapadá a jsem rád, že se v minulosti konečně instalovalo i zde. Navštěvuji jej několik let sám, s rodinou, kamarády i dětmi v rámci táborů a jiných akcí. A jsem rád, že hřiště navštěvují hojně i ostatní návštěvníci, hráči…
Discgolfová hřiště jsou často součástí parků, lesoparků a jiných takto přírodně – exponovaných míst, které jsem v minulosti navštívil v ČR i zahraničí (např. skvělé discgolfové 18ti jamkové hřiště 18 v zámeckém parku Moravského Krumlova, park Konopiště, park v Českých Budějovicích, Rekovice ve Frenštátě pod Radhoštěm, nebo blízké Kobylí, ale i zahraniční parky- např. Práter ve Vídni aj.).
Osobně discgolf vnímám jako benefit pro jedince, komunitu i města, konkrétně discgolf vnímám jako:
– podporu zdraví a fyzické aktivity
– propojení s přírodou =přírodní park nabízí skvélé prostředí pro discgolf = klidné, zelené a příjemné prostředí, které přispívá k relaxaci a zklidnění. Hráči mají příležitost užívat si krásy přírody a zároveň si zlepšovat své dovednosti. Spojení sportu a přírody může pomoci lidem vnímat přírodu více vědomě a naučit se ji respektovat.
– přínosem ekologických výhod = discgolfová hřiště, pokud jsou správně navržena, mají minimální dopad na životní prostředí. Při vytváření hřiště lze použít stávající přírodní cesty a terén, což znamená, že hřiště nemusí způsobovat rozsáhlé zásahy do krajiny. Navíc sportovci se často pohybují po hřišti, které je ve větší míře udržováno přírodním způsobem, což podporuje zdravý ekosystém.
– podporu komunity a místní turistiky = discgolfová hřiště mohou přitáhnout turisty i místní obyvatele, čímž podporují místní ekonomiku. Lidé často navštěvují přírodní parky nejen kvůli sportu, ale i pro relaxaci, pikniky, nebo jednoduše kvůli užívání si klidného prostředí. Zároveň se zvyšuje zájem o aktivity, které jsou v souladu s přírodou.
– nízké náklady na údržbu =na rozdíl od některých jiných sportovišť, discgolfové hřiště nevyžaduje velké investice do infrastruktury ani pravidelnou intenzivní údržbu. Koše a cesty lze jednoduše udržovat, což dělá discgolf efektivním způsobem, jak využít přírodní prostory bez nadměrného zatěžování rozpočtu.
– vhodné pro všechny úrovně hráčů = discgolf je velmi inkluzivní sport. Může ho hrát každý, od začátečníků po zkušené hráče. Díky jednoduchým pravidlům a různým variantám náročnosti hřiště může být ideální pro rodiny, školy, nebo i pro organizování menších turnajů a komunitních akcí.
– vytváření přirozeného společenství = discgolfová hřiště mohou sloužit jako místo pro setkávání lidí s podobnými zájmy. Sportovci mohou mezi sebou budovat přátelské vztahy, sdílet zážitky a spolupracovat na rozvoji tohoto sportu. Díky nízké vstupní bariéře je discgolf skvělou příležitostí pro posílení komunity.
Celkově lze říct, že discgolfové hřiště v Hustopečích může být skvělým příkladem, jak propojit sport, přírodu a komunitu v jedno funkční a prospěšné prostředí a to rozhodně za moji osobu podepisuji…
————————-
pozn. podle České discgolfové asociace bylo v ČR k roku 2025 vystaveno cca 150 hřišť (v Evropě k 2023 to pak bylo cca 3000 hřišť a celosvětově kolem cca 15.000 hřišť), takže z toho usuzuji, že jsme světoví…
————————-
Ale je třeba mě brát s rozvahou – discgolf jak ochutnáte, tak jej prostě musíte milovat 🙂