Kromě teploty, vlhkosti, atmosférického tlaku by mohl uvádět i hodnoty čistoty ovzduší a další vybrané informace.
Doporučuji v případě podpory návrhu občany Děčína provedení sloupu v historizujícím stylu. Na ilustračním snímku je sloup z Františkových Lázní. Také v Děčíně by meteorologický sloup mohl být připomínkou někdejších lázní sv. Josefa, kde působil v letech 1832 – 1836 jako lázeňský lékař J. V. Tiersch, otec dr. Miroslava Tyrše, spoluzakladatele Sokola a nejvýznamnějšího rodáka našeho města. O přesném tvaru a funkcích sloupu nechť rozhodne odborná porota a stavitel vzejde z veřejné soutěže.
Sloup by se pěkně vyjímal např. v jižních zahradách děčínského zámku, v parku mezi ulicemi 28. října a Čsl. armády, před SD Střelnice, apod.
Za oddělení nakládání s majetkem města - pozemek ve vlastnictví města - realizovatelnost ano. Za oddělení přípravy a realizace staveb - není v kolizi s žádnou investiční akcí - realizovatelnost ano.
Odbor místního hospodářství
Meteorologický kiosek se zdá jako dobrý nápad, přinášel by zajímavé informace pro kolemjdoucí.
Navrhujeme vhodnější umístění, a to v městském parku nebo na nábřeží z několika důvodů:
- Do jižních teras v prostoru u kašny se plánuje kovová treláž, nebude volné místo pro cokoli jiného
- Do zelených ploch se stromy a mlatovými cestami se sloupek nehodí, jedná se spíše o městský mobiliář
- Na další zámecké terase by stanice poutala pozornost jako solitérní sloupek
- Zahrady jsou komponované pro zámek a toto se zámkem nesouvisíVěříme, že nápad si najde jiné umístění. Obsah nápadu je určitě hezký.
Zámek Děčín
Tvoříme Děčín je stránka programu participativního rozpočtu. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.
Magistrát města Děčín
budova A1, Mírové nám. 1175/5 Děčín
Tel.: 412 593 162
E-mail: tvorimedecin@mmdecin.cz
Jedna odpověď
Dobrý den, velmi mě zaujal návrh na realizaci meteorologického kiosku pro Děčín. Rád bych doplnil zadávací informace i posouzení možného umístění případného objektu.
Je třeba zmínit, že realizace návrhu by navázala na tradici meteorologického sloupu v Děčíně. Totiž původní meteorologický sloup v Děčíně stával před kavárnou Conrada Pohla (nyní lékárna) na nároží ulic Školní a Nádražní, dnešních ulic Boženy Němcové a Myslbekova. Zhruba v místě původního objektu je nyní zastávka autobusu Myslbekova. Byl vybudován někdy před rokem 1900 a zanikl někdy kolem roku 1948.
Dále jistě není pravdě, že se kiosek nehodí do prostředí zeleně. Právě měření v klidném a přirozeném prostředí je zárukou reprezentativních hodnot. Na druhou stranu, když bude objekt jen přebírat data z jiných kvalitně umístěných stanic, tak jeho umístění je možné na nábřeží, náměstí i v blízkosti budov. V minulosti podoba meteorologických sloupů nesledovala architekturu blízkých budov – to určovalo vhodnost jejího umístění! Více informací i s doporučením na realizace těchto objektů naleznete v knize: TYDLITÁT, René a TREJBAL, Jan. Povětrnostní sloupy: Průvodce po objektech drobné architektury s meteorologickými přístroji. Praha: Český hydrometeorologický ústav, 2019. 276 s. ISBN 978-80-87577-97-4.