Meteorologický kiosek

Oživením veřejného prostoru a zdrojem zajímavých informací by mohl být při procházkách Děčínem meteorologický sloup umístěný na nepřehlédnutelném místě v centru města.
Realizovatelné
2022
Sdílet:

Kromě teploty, vlhkosti, atmosférického tlaku by mohl uvádět i hodnoty čistoty ovzduší a další vybrané informace.
Doporučuji v případě podpory návrhu občany Děčína provedení sloupu v historizujícím stylu. Na ilustračním snímku je sloup z Františkových Lázní. Také v Děčíně by meteorologický sloup mohl být připomínkou někdejších lázní sv. Josefa, kde působil v letech 1832 – 1836 jako lázeňský lékař J. V. Tiersch, otec dr. Miroslava Tyrše, spoluzakladatele Sokola a nejvýznamnějšího rodáka našeho města. O přesném tvaru a funkcích sloupu nechť rozhodne odborná porota a stavitel vzejde z veřejné soutěže.

Sloup by se pěkně vyjímal např. v jižních zahradách děčínského zámku, v parku mezi ulicemi 28. října a Čsl. armády, před SD Střelnice, apod.

Odhadované náklady

450000 Kč

Umístění

Posouzení realizovatelnosti

Realizovatelné

Za oddělení nakládání s majetkem města - pozemek ve vlastnictví města - realizovatelnost ano. Za oddělení přípravy a realizace staveb - není v kolizi s žádnou investiční akcí - realizovatelnost ano.

Meteorologický kiosek se zdá jako dobrý nápad, přinášel by zajímavé informace pro kolemjdoucí.

Navrhujeme vhodnější umístění, a to v městském parku nebo na nábřeží z několika důvodů:

- Do jižních teras v prostoru u kašny se plánuje kovová treláž, nebude volné místo pro cokoli jiného
- Do zelených ploch se stromy a mlatovými cestami se sloupek nehodí, jedná se spíše o městský mobiliář
- Na další zámecké terase by stanice poutala pozornost jako solitérní sloupek
- Zahrady jsou komponované pro zámek a toto se zámkem nesouvisí

Věříme, že nápad si najde jiné umístění. Obsah nápadu je určitě hezký.

Jedna odpověď

  1. Dobrý den, velmi mě zaujal návrh na realizaci meteorologického kiosku pro Děčín. Rád bych doplnil zadávací informace i posouzení možného umístění případného objektu.
    Je třeba zmínit, že realizace návrhu by navázala na tradici meteorologického sloupu v Děčíně. Totiž původní meteorologický sloup v Děčíně stával před kavárnou Conrada Pohla (nyní lékárna) na nároží ulic Školní a Nádražní, dnešních ulic Boženy Němcové a Myslbekova. Zhruba v místě původního objektu je nyní zastávka autobusu Myslbekova. Byl vybudován někdy před rokem 1900 a zanikl někdy kolem roku 1948.
    Dále jistě není pravdě, že se kiosek nehodí do prostředí zeleně. Právě měření v klidném a přirozeném prostředí je zárukou reprezentativních hodnot. Na druhou stranu, když bude objekt jen přebírat data z jiných kvalitně umístěných stanic, tak jeho umístění je možné na nábřeží, náměstí i v blízkosti budov. V minulosti podoba meteorologických sloupů nesledovala architekturu blízkých budov – to určovalo vhodnost jejího umístění! Více informací i s doporučením na realizace těchto objektů naleznete v knize: TYDLITÁT, René a TREJBAL, Jan. Povětrnostní sloupy: Průvodce po objektech drobné architektury s meteorologickými přístroji. Praha: Český hydrometeorologický ústav, 2019. 276 s. ISBN 978-80-87577-97-4.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *