S MÍSTOSTAROSTOU GASPAREM O PODOBĚ LETOŠNÍHO PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU

12. 3. 2021
Zajímají Vás novinky v rámci participativního rozpočtu pro rok 2021? Chcete vědět, jak je možné projekty přihlašovat?

Zeptali jsme se místostarosty Filipa Gaspara.
Jaké jsou novinky v rámci participativního rozpočtu pro letošní rok?
Největšími novinkami je rozdělení projektů a vytvoření samostatné kategorie pro investiční „tvrdé“ a neinvestiční „měkké“ projekty. Dále vznikla samostatná kategorie projektů, které pro občany připravuje radnice, ale není možné je realizovat všechny z finančních důvodů. Došlo též, jako každým rokem, k úpravám limitů pro jednotlivé návrhy.

Proč došlo k navýšení limitů pro přihlašované projekty na 1.000.000 Kč?
K úpravám limitů dochází v každém ročníku a cílem je různorodost projektů. Chceme dát šanci projektům, které se do dříve nastavených limitů nevešly. V prvním ročníku jsme začínali s limitem 150 tis. Kč a postupně jsme se dostali k pomyslnému vrcholu tedy k jednomu projektu za více než 1 mil. Kč.

Z jakého důvodu se rozhodla radnice přihlásit i vlastní projekty do hlasování občanů?
Nejde o žádnou soutěž mezi radnicí a občany, protože všechny návrhy jsou určeny pro občany. Chceme znát názor občanů na priority projektů, které připravujeme na radnici, ale ne všechny jsou realizovatelné z finančních důvodů. V rozhodování hrála roli i podpora magistrátu, který participativní rozpočty podporuje úhradou 50% celkových nákladů.

Jak mohou občané projekt přihlásit? Co vše je k tomu potřeba?
Podání návrhu není nijak složité a je popsáno na webových stránkách www.spolecneprozbraslav.cz včetně možnosti elektronického podání. K podání stačí popis stavu a navrhovaného řešení s ilustrativním obrázkem, odhad nákladů a podpisový arch s podpisy alespoň 15 občanů.
V případě, že si nebude někdo vědět rady, může kontaktovat koordinátorku Annu Duškovou (projekt@mc-zbraslav.cz, tel. 603942938) a v případě dotazů samozřejmě i mě (filip.gaspar@mc-zbraslav.cz).

Sdílejte článek s ostatními!
Facebook
Twitter
Email