Inspirace odjinud

18. 3. 2021

Zajímá Vás, co všechno se z participativního rozpočtu dá zrealizovat? 

Pro inspiraci přinášíme několik z mnoha projektů, které se objevily v participativním rozpočtu dalších českých měst.

Měkkých projektů se celkově objevuje méně. V Ostravě již ale bylo například již několikrát cíleno na seniory – pořídili 20 senior-linek pro rychlé přivolání lékaře nebo byla zrealizována řada přednášek o bezpečnosti. V Brandýse se objevil zajímavý návrh na podporu asistentů na příměstské tábory pro děti s postižením, v Brně například projekt na podporu dětí léčících se na onkologii. Mezi měkkými projekty jsme našli také řadu výsadeb – např. trvalkových záhonů (Mnichovice, Brandýs nad Labem) či ovocných stromů, stromů pro zastínění hřišť, kultivace stávající zeleně, hmyzí louky, vznikají také komunitní zahrady. Další z menších neinvestičních návrhů byly například umístění naučných tabulek k památným stromům, umístění fotopastí ke sběrným místům tříděného odpadu nebo více košů na odpadky.

Z větších projektů vybíráme např. v Ostravě Přírodní zahrada nejen pro děti s motýlí a ptačí stezkou, vyvýšenými záhony, hmatovým chodníkem a venkovní učebnou, Sáňkovací kopec, Beachvolejbalová hřiště nebo projekt Čističky vzduchu do MŠ. V Brně se objevily např. projekty Městské galerie – velkoformátových obrazů na štítových plochách domů,  Včely do města, projekt obnášející pořízení včelích úlů a jejich umístění na vhodná místa ve městě nebo projekt na záchranu jednoho z pěti kdysi pěkných jezírek a potůčku brněnské obory SOS pro jezírka obory Holedné!  V Praze pak například Hravá Baba – úprava lesoparku s hřištěm, výsadbou, bosonohou stezkou a bojovkou, projekt multifunkčního kina s tribunou, grilovací zóna v parku Gutovka, Revitalizace okolí Botiče – Kolonáda.

Uzávěrka pro příjem návrhů je již 31. března 2021 – proto neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vám s podáním pomůžeme.

Překvapil Vás v letošním roce spodní limit pro návrhy ve výši 1 milion Kč? Přijde Vám, že projekt za milion už není žádná legrace? Podání návrhu není nijak složité a probíhá stejně, ať je odhadovaná cena jakákoliv. Stačí popis situace, kterou by projekt řešil, krátká anotace a návrh řešení, případně dodaná nabídka od dodavatele, odhad nákladů na realizaci a anotační obrázek. Bude-li potřeba něco doplnit, spojíme se s Vámi a společně se pokusíme návrh prověřit nebo upravit, tak aby byl realizovatelný.

Sdílejte článek s ostatními!
Facebook
Twitter
Email