Place4Plejs

Unikátní záchytný bod v Central parku pro děti a mládež. Klub Plejs se zaručí za správné fungování objektu a zároveň se bude snažit zamezit rizikovému trávení volného času mládeže.
Čeká na posouzení realizovatelnosti
2020
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Od tohoto roku se v Brandýse nad Labem – Stará Boleslav, rozjel projekt s názvem Plejs Brandejs (www.facebook.cz/plejsbrandejs), který má dohlížet na rizikové chování během volného času dětí a mládeže a začít mu zamezovat – ukazovat dětem, že se čas dá trávit i jiným způsobem, než popíjením, kouřením a zevlováním..

Přicházím s návrhem umístění vybaveného, zatepleného kontejneru do prostor v Central parku. V současné situaci nemáme žádné vhodnější prostory, kde by se děti cítili pohodlně, docházíme pouze do kanceláře či to střídáme s terénní prací po Brandýse – Boleslavi. V teplém a hezkém počasí je příjemné být venku, ale až nastanou deště a zima, bude potřeba někam schovat hlavu.

V projektu PLEJS jsou dva pracovníci, Milan Borecký – sociální pracovník, Julie Spieszová, terénní pracovník. Obě služby zahrnují práci s dětmi a mládeží (poradenství, pomoc s přípravu do školy, sociálně aktivizační službu, primární protidrogová prevence). Projekt je financován městem Brandýs nad Labem (zároveň vznikl v zájmu kraje), kde máme vyhrazenou část peněz na provoz. Otázka na předpokládané náklady je prozatím vyřešena.

Kontejner je zateplen a plně vybaven, včetně sociálního zařízení. Jeho nabízená cena, kdyby kontejner sloužil účelu využití pro projekt PLEJS, tzn. útočiště pro mládež, činí 363 000 s DPH, bez DPH je to 300 000. Na trhu se za plně vybavený kontejner pohybuje cena cca 713 000 s DPH.

Prostory tzv. zahradnické zahrady (parcelní číslo 351/1 s velikostí 15 823 m2, s územním plánem k.ú. Brandýs nad Labem) by nebyly využity celé, potřebovali bychom jen část, kam bychom mohli postavit kontejner.

Inspirujeme se organizací Jahoda, která své úspěšné fungování praktikuje již dvacet let na území Praha – Černý most. Jedna jejich metoda je právě umístěný kontejner uprostřed louky, kde se mohou scházet s dětmi, kde mohou hrát hry, řešit jejich potíže v životě, se školou, bavit se s nimi, či jen zkrátka s nimi být. A protože v našich silách je zatím jen nabídnout své služby dětem na ulici ve formě popovídání si, potřebujeme záchytný bod, který bychom mohli prezentovat veřejnosti a zároveň poskytnout jistotu osloveným, že nás v umístěném kontejneru mohou najít v určité otevírací době. Pokud budeme okolí ukazovat, že jen nemluvíme do větru, ale můžeme disponovat prostory, kde se mohou děti scházet, vybudujeme si větší důvěru a zároveň můžeme zajistit shlukování dětí na jednom místě a tím podpořit smysluplné trávení času. A hlavně ukážeme, že projekt, o který má město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav zájem, má smysl.

Projekt Plejs je věnován dětem ve věku 6-26 let na území města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Odhadované náklady

400000 Kč

Umístění

Tzv. zahradnická zahrada (parcelní číslo 351/1 s velikostí 15 823 m2, s územním plánem k.ú. Brandýs nad Labem)