Chceme vysadit 70 vzrostlých stromů ve městě. Je mnoho míst, kde lidé chtějí stromy, jejich chladivý stín. Oceňují vliv na klima a zdravotní stav občanů. Díky přednáškám zjistíme více o údržbě zeleně. Chceme dostat přírodu do města!

Stromy volně rostoucí v ulicích jsou důležitou částí městské zeleně a mají vysoký vliv na kvalitu života občanů. Na základě diskusí s občany města vidíme, že je zde mnoho míst, kde by lidé uvítali vzrostlé stromy, jejich chladivý stín a klidnou energii, kterou stromy vyzařují.

Vzhledem k dlouho trvajícím nevhodným podmínkám (sucho, zvýšená prašnost, zvýšení intenzity dopravy), které negativně ovlivňují každodenní život občanů, chceme dostat přírodu do města a sluncem vyprahlých ulic. Volně stojící stromy uvnitř města zásadně regulují klimaticky nehostinné podmínky a mají přímý vliv na snižování výskytu stresů, pocitů vyhoření a dalších civilizačních chorob. Chceme tímto projektem vyzvat a motivovat vedení města, aby intenzivně hledalo důvody vedoucí k výsadbě stromů přímo v centru města.

Cíle projektu:

  • uspořádat sérii 2-3 veřejných přednášek s renomovanými odborníky na dendrologii, arboristiku a krajinnou architekturu s cílem přiblížit občanům vhodné postupy a moderní poznatky o výsadbě stromů a možností plánování městské zeleně a pravidelné péči o ni. Přednášky mají motivovat občany k většímu respektu ke stromům, péči o ně a účasti na plánování městské zeleně v našem městě.
  • správa aplikace s digitální mapou, na které bude umožněno občanům vybrat vhodný druh a místo, kde chtějí stromy vysadit.
  • vysazení druhově a vzrůstově vhodných stromů dle výběru a návrhu občanů města.
  • 10 procent rozpočtu alokovat na preventivní opatření pro stromy, jako je zálivka nebo arboristické úkony, tak aby se investice do stromů maximálně vrátila
  • v zajímavých lokalitách budou stromy opatřeny dřevěnou kruhovou lavičkou pro relaxaci

Umístění návrhu: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (dle výběru občanů)

Předpokládané náklady: 500 000,- Kč

Autor návrhu: Tomáš Bílek

Výsadba volně stojících stromů ve městě