Možná sami chodíte okolo místa, které by to chtělo oživit. Chybějící lavička, bující vegetace místo upravené zeleně, či jenom chybějící odpadkový koš nebo zborcená zídka. Nebo i prázdné místo, říkající si o využití. I to můžete změnit návrhem do participativního rozpočtu.

Stačí si nápad uspořádat v hlavě, odhadnout, kolik by jeho realizace stála, a ideálně místo vyfotit, stačí i na mobil. Uskutečnění návrhu se musí vejít se všemi náklady do 500 000 Kč.

Nápad stručně popíšete v online formuláři na www.participativni-rozpocet.cz/Praha3 (nebo se domluvte s koordinátorkou na jiném doručení, rozhodně se nenechte odradit tím, že nepoužíváte internet!). Pak už jen sesbíráte podpisy 15 lidí, kteří do začátku váš návrh podpoří jako prospěšný pro širokou veřejnost.

Radnice v dubnu zkontroluje, zda jsou podané návrhy realizovatelné, zda se jedná o místo, které má ve správě MČ Praha 3 a zda odpovídá odhadovaný rozpočet. Poté proběhne prezentace jednotlivých návrhů a veřejná sousedská diskuze nad nimi, která v květnu vyvrcholí online hlasováním. V něm lidé vyberou, které nápady má radnice zrealizovat, a budou moci dát i záporné hlasy návrhům, které je nepřesvědčily.

V minulých dvou ročnících se v tomto projektu mnohé povedlo ­– například vznikly záhonky, hřiště na Parukářce dostalo toalety a přibude i pítko, nebo jsme upravili okolí některých škol tak, aby sloužilo žákům i lahodilo oku místních obyvatel. Smyslem celého projektu je přitom nejen samotná rekonstrukce drobných prvků městské části, ale i to, aby měli občané prostor podílet se na utváření místa, kde žijí.
A jak vypadá vaše okolí? Co byste v letošním ročníku navrhli vy?

Podívejte se na tři projekty, které zpracoval Institut městského rozvoje a které by Vás mohly inspirovat!

1) Ulice Koněvova / úprava parteru

– revitalizace pěších stezek v parteru, výstavba schodiště a laviček

2) Ulice na Jarově / úprava hřiště

– revitalizace a optimalizace hřiště pro basketbal

3) Ulice Pod Jarovem / úprava parteru

– revitalizace povrchu parteru a fontány, vybudování laviček

error

Dejte o participativním rozpočtu vědět světu!