Do konce března mohou obyvatelé Prahy 3 sepsat své návrhy, ze kterých pak v květnovém online hlasování vyberou ty, které má radnice zrealizovat. Občané často sami nejlépe vědí, co by radnice měla v jejich okolí udělat. A třeba i vy máte nápad, co bychom měli opravit, nebo vybudovat.

Možná sami chodíte okolo místa, které by chtělo oživit. Chybějící lavička, bující vegetace místo upravené zeleně, či jenom chybějící odpadkový koš nebo zborcená zídka. Nebo i prázdné místo říkající si o využití. I to můžete změnit návrhem do participativního rozpočtu.

Jak na to?

Stačí si nápad uspořádat v hlavě, odhadnout, kolik by jeho realizace stála, a ideálně místo vyfotit, stačí i na mobil. Uskutečnění návrhu se musí vejít se všemi náklady do 500 000 Kč a musí jít o místo, které má ve správě MČ Praha 3 (zkontrolujte si ihned zde na mapě).

Nápad popíšete v online formuláři (nebo se domluvte s koordinátorkou na jiném doručení, rozhodně se nenechte odradit tím, že nepoužíváte internet). Pak už jen sesbíráte podpisy 15 lidí, kteří do začátku váš návrh podpoří jako prospěšný pro širokou veřejnost.

Co bude dál

Radnice v dubnu zkontroluje, zda jsou podané návrhy realizovatelné a zda odpovídá odhadovaný rozpočet. Poté proběhne prezentace jednotlivých návrhů a veřejná sousedská diskuze nad nimi, která v květnu vyvrcholí online hlasováním. V něm lidé vyberou, které nápady má radnice zrealizovat, a budou moci dát i záporné hlasy návrhům, které je nepřesvědčily.

Podílet se na tváři svého města

V minulých dvou ročnících se v tomto projektu mnohé povedlo – například vznikly záhonky, hřiště na Parukářce dostalo toalety a přibude i pítko, nebo jsme upravili okolí některých škol tak, aby sloužilo žákům i lahodilo oku místních obyvatel. Smyslem celého projektu je přitom nejen samotná rekonstrukce drobných prvků městské části, ale i to, aby měli občané prostor podílet se na utváření místa, kde žijí.

A jak vypadá vaše okolí? Co byste v letošním ročníku navrhli vy?

 

 

Projekt V Horní stromce před a po realizaci (z archivu projektů minulých ročníků)

   

Projekt Jeseniova před a po realizaci  (z archivu projektů minulých ročníků)

Text vyšel v Radničních novinách 2/2018

error

Dejte o participativním rozpočtu vědět světu!