Městská část Praha 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Občané se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů korun.
Pilotní program participativního rozpočtu pod názvem Dobrý nápad pro Dvojku startuje již tuto neděli 1. srpna 2021. Jde o další krok vedoucí k širšímu zapojení občanů do rozvoje městské části. Přispívá také k sousedskému dialogu mezi občanem a radnicí. Až 5 milionů korun rozdělí radnice Prahy 2 mezi vítězné návrhy tak, aby ji celkové náklady na realizaci vybraných projektů nepřesáhly.
„Praha 2 je známá tím, že zde bydlí lidé se silnou vazbou k prostředí, v němž žijí. Proto jsme se rozhodli dát jim možnost ovlivnit budoucí podobu naší městské části,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska, v jehož gesci je oblast financí, investic a dopravy.
„Moc se těším na všechny dobré nápady od našich spoluobčanů a pevně věřím, že bude tento pilotní projekt úspěšný a přinese radost řadě lidí,“ doplnila radní pro bytovou politiku a současně patronka participativního rozpočtu Renáta Kašická.
Se svým návrhem se může zapojit každá fyzická osoba starší 15 let, která je občanem EU. Zatímco podávat návrh může v podstatě kdokoliv, hlasovat mohou pouze „místní“ – občané s trvalým pobytem na území Prahy 2.
Samotný program bude mít několik fází. Jednotlivé návrhy bude úřad městské části posuzovat z hlediska realizovatelnosti. Následovat bude prezentace realizovatelných autorských návrhů. Vyvrcholením procesu bude hlasování občanů o tom, které návrhy mají být z peněz participativního rozpočtu uskutečněny. Realizační fáze vítězných projektů je pak plánována od druhého čtvrtletí příštího roku.
Ve zkratce lze parcipativní rozpočet popsat tak, že občané podávají vlastní návrhy toho, co by se za peníze z tohoto rozpočtu mělo v Praze 2 realizovat. Své návrhy předkládají úřadu městské části k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Následuje prezentace autorských návrhů za účasti veřejnosti. Vyvrcholením procesu je hlasování o tom, které návrhy mají být z peněz participativního rozpočtu zrealizovány. O tom, které projekty se uskuteční, rozhodnou vaše hlasy. Hlasovat mohou pouze Pražané bydlící na území Prahy 2. Hlasování je možné pouze ve webové aplikaci, případně osobně ve spolupráci s Informační kanceláří MČ Praha 2 v budově úřadu na náměstí Míru 20, Praha 2. Na základě volebního algoritmu může hlasující rozdělit své hlasy mezi libovolné návrhy, jednomu návrhu však může dát maximálně jeden hlas. Hlasování bude považováno za platné, jestliže se ho zúčastní alespoň 1000 hlasujících.
Participativní rozpočet je další krok k vašemu širšímu zapojení do rozvoje městské části. Přispívá také k sousedskému dialogu mezi obyvateli Prahy 2 a radnicí. Příkladem Dobrého nápadu pro Prahu 2 je například rekonstrukce památníku, dětského hřiště, drobného mobiliáře a podobně, jestliže vyhoví stanoveným kritériím.
Návrhy projektů participativního rozpočtu Prahy 2 můžete podávat od 1. srpna do 4. října 2021, a to buď v tištěné nebo elektronické podobě. Tištěnou formu lze podat na podatelně MČ Praha 2 na náměstí Míru 600/20 na Vinohradech v označené obálce „Participativní rozpočet Praha 2 – NEOTVÍRAT“ nebo v Jaromírově ulici 455/23 v Nuslích. Elektronická forma vyžaduje vyplnění a odeslání formuláře na webových stránkách participativního rozpočtu https://www.participativni-rozpocet.cz/praha2. Zde najdete ucelené a aktuální informace.
Příslušné formuláře budou k dispozici v tištěné podobě na podatelně úřadu městské části a v informační kanceláři. Bude-li návrh obsahovat formální nedostatky, bude navrhovatel vyzván k jejich doplnění. Nebudou-li formální nedostatky odstraněny navrhovatelem do 10 pracovních dnů od data výzvy, bude návrh zamítnut.
Při podání návrhu poštou je rozhodující datum přijetí podatelnou.
Organizačním garantem participativního rozpočtování je Iveta Kinclová, tel. 236 044 312, e-mail: iveta.kinclova@praha2.cz.
PRAVIDLA PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU PRAHY 2 Návrhy mohou mít hmotný charakter (investiční výstavba nové stavby, rozšíření stávající stavby, oprava stávající stavby, mobiliář, herní prvky) nebo nehmotný charakter (např. festival, koncert, pokud se jedná o jednorázovou akci). Charakter návrhů musí odpovídat následujícím podmínkám, které budou sloužit jako kritéria pro hodnocení realizovatelnosti nápadů:
V případě porušení těchto pravidel si MČ Praha 2 vyhrazuje právo na vyloučení návrhu z realizace v jakékoliv fázi. |