Návrh č. 13 Smyslová zahrádka - Spolu za lepší 11

Návrh č. 13 Smyslová zahrádka

Místo pro odpočinek i objevování. Najdete tu hmatový chodníček, lesní dendrofon a magický krasohled, bylinkovou spirálu plnou vůní, v létě jahody. Hmyzí hotel pro motýly možná přiláká pestrobarevné hosty. Vše v blízkosti Milíčovského lesa.
Čeká na posouzení realizovatelnosti
2020
Autor: Šárka Růžičková
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Smyslová zahrádka je zamýšlena jako příjemné místo k relaxaci a rozvoji s využitím senzorických prvků.

Hmat- hmatový (barefoot) chodník
Sluch-dřevěný dendrofon (různé druhy dřeva s potiskem listu a plodu)
Zrak-Kaleidoskop venkovní nerez 1m
Čich- bylinková spirála (např. máta, levadnule, tymián)
Chuť- jahodový záhonek
Sluneční hodiny
Hmyzí hotel pro motýly

Ve světě jsou smyslové zahrady velmi populárními projekty, slouží pro odreagování i pro různé druhy terapií, které nám nabízí příroda zdarma. Vůně, barvy a tlumené dřevěné tóny lesa navozují uvolnění po dni plném stresu. Hmatový chodník, na kterém se střídají různé druhy povrchů, je určen pro stimulaci chodidel, poskytuje vynikající trénink nejen pro ploché nohy. Bylinková spirála a jahodový záhonek navazují na počin spolku Kokoza, kdy v minulosti byla místa na Jižním městě osázena volně rostoucími jahodami a mátou. Zahrádka by ale měla být oplocena nízkým dřevěným plotem a nepřístupná psům. K odpočinku se hodí lavička z masivu a prostor by doplnily sluneční hodiny. Pro přesun mezi jednotlivými prvky navrhuji místo cest zapustit dřevěné kulatiny tak, aby nedošlo ke zbytečnému poničení zeleně. Již zasazené stromy zanedlouho poskytnou místy stín.

Nejde jen o místo k odpočinku a poznávání, prostor mohou dobře využít i děti se speciálními potřebami, lidé s hendikepem, zrakovými vadami a další. Samozřejmě také školky a školy.

Umístění navrhuji v blízkosti vstupu do Milíčovského lesa a podél frekventované pěší cesty, tím se aktivity nabízí jako zpestření rodinné vycházky, stejně tak by byl projekt součástí sídliště, které by tím oživil. (Variantou umístění je park u ulic Tererova pod městskou knihovnou, parcela 2014/84.)

Odhadované náklady

275000 Kč

Umístění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *