Návrh č. 34 Mlžítka k dětskému hřišti

Za horkých letních dnů bývá pobyt na hřištích téměř nemožný, obzvlášť pokud chybí stín, kam by se děti a rodiče mohli schovat. Navrhuji proto instalaci mlžítek, která by vytvořila úlevné mikroklima a dětem umožnila v parných dnech osvěžení, zábavu a ochlazení těla při hrozícím přehřátí.
Nerealizovatelné
2020
Autor: Mgr. MgA. Lenka Filipová
Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Funkční mlžítko má celou řadu pozitivních efektů: ochlazuje děti i rodiče, podporuje lepší mikroklima, slouží jako vítaný herní / zábavní prvek. Jako sekundární efekt lze uvést vsakování vody a tím pozitivní vliv na zeleň v blízkém okolí.

Mlžítko navrhuji instalovat způsobem, který nevyžaduje žádné zásadní úpravy terénu, ani složitou průběžnou údržbu či technologii pro čerpání vody. Konkrétně následovně:

  • Kolem mlžítka by měl být oblázkový povrch (jemný kačírek), který a) umožní přirozené vsakování vody bez tvorby bláta, b) nevyžaduje žádné speciální podloží či technologickou úpravu povrchu, c) příjemně masíruje chodidla, d) je trvanlivý a relativně levný.
  • Samotné zapnutí mlžítka navrhuji řešit pomocí ručního časového ventilu – podobně jako je to ve sprchách ve veřejných sportovištích. Po ručním zapnutí by mlžítko fungovalo např. 5 – 10 minut. Výhodou tohoto přístupu je a) nenáročnost na technologii – není potřeba žádná elektronika, která by průtok vody hlídala, b) nízká spotřeba vody jen když je to opravdu potřeba, c) není třeba řešit noční / denní režim a jeho automatickou či ruční změnu.

Přívod vody by měl být řešen jednoduchou rozvodnou hadicí, kterou lze případně zanořit pod povrch trávníku a která by měla být směrem k mlžítku nebo směrem ke zdroji vody vyspádovaná tak, aby bylo možné hadici na zimní období zcela vypustit. Neměl by tak vzniknout žádný konflikt s inženýrskými sítěmi, které bývají až v nezámrazové hloubce. Případně je možné vést hadici po povrchu, s vhodným zakrytím.

V horkých letních dnech bývají hřiště prázdná, protože často není k dispozici žádný stín, ani jiný způsob úlevy od veder. Obyvatelé sídliště se tak po většinu dne musejí s dětmi vrátit do (horkých) bytů nebo najít jiný způsob vyžití. V případě instalace mlžítek budou mít možnost pro sebe a své děti zajistit rychlé ochlazení a pobyt na dětských hřištích se z pohledu rodinného zážitku i zdraví dětí výrazně zlepší.

Při konkrétní realizaci se lze inspirovat existujícími projekty v jiných místech, např.:

https://www.participativni-rozpocet.cz/primanapad/navrhy/mlzici-sprchy-na-detska-hriste/

https://www.facebook.com/praha3.cz/posts/2598869206810778

Odhadované náklady

97700 Kč

Umístění

Vnitřní prostory sídliště mezi ulicemi Dědinova, Hrabákova a Petýrkova – v blízkém okolí existujících dětských hřišť. Na přiloženém obrázku jsou navrženy konkrétní varianty umístění

Posouzení realizovatelnosti

Nerealizovatelné

Mlžítko bohužel není možné v místě napojit na zdroj pitné vody. Zřízení takové přípojky by bylo nad finanční možnosti participativního rozpočtu. Stav inženýrských sítí v dané lokalitě je k dispozici v příloze nebo na tomto odkazu https://www.geoportalpraha.cz/cs/mapy/mapa-online. Výřez mapy v příloze níže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *