Návrh č. 22 Kuličkodráha

Originální volnočasová aktivita, která na Jižním Městě chybí. Zábava pro celou rodinu, jednotlivce, partu dětí všech věkových kategorií, ale i pro samotné dospělé, co se rádi vrací do dětských let. Není potřeba žádné speciální oblečení nebo sportovní nadání, postačí pytlík hliněných či skleněných kuliček a ta správná zábava může začít. A to vše zdarma a v kteroukoli roční dobu.
V realizaci
2020
Autor: Martina Schikorová
Sdílet:

Jistě si každý z nás rád zavzpomíná, když jsme jako děti v parku „cvrnkali“ kuličky do jamky. Neznám snad nikoho, koho by hra v „Kuličky“ nebavila. Úplně první myšlenka stavění Kuličkodráhy přišla již na konci 70. let minulého století. Tehdy si malí kluci hráli na pískovišti a stavěli dráhy pro kuličky. S každým deštěm však byly dráhy zničené a stavělo se znovu. Na konci 80. let minulého století přišel nápad v uspořádání netradiční olympiády pro děti, a tak v Jamném nedaleko Zbraslavic vyrostl první betonový areál se čtyřmi můstky a více než desítkou kuličkových drah. První kuličková olympiáda se konala v roce 1990, avšak bohužel zatím poslední v roce 1995. Mou inspirací pro tento projekt je Kuličkodráha ve Zruči nad Sázavou, která opět myšlenku betonového kuličkového areálu vrátila a těší se velké oblibě nejen místních dětí, ale dětí i dospělých z různých částí České republiky včetně obyvatel Jižního města. A proto Vám nyní svůj tento projekt představuji.

Kuličkový areál bude sloužit hře s barevnými kuličkami, ať už „hliněnkami“ či „skleněnkami“. Zabaví se jak jednotlivec, tak skupina osob všech věkových kategorií. Ideální je počet 2-8 hrajících osob, ale není podmínkou.

První dráha je určena k předjíždění kuliček a umožňuje tak dramatické souboje většího počtu různě barevných kuliček. Zejména v horní části je dráha postavena tak, aby umožňovala časté předjíždění. Má 2 starty.

Žlutá dráha je navržena jako nejrychlejší. Je tedy vhodná pro rychlostní souboje dvou kuliček.

Modrá dráha se v několika místech dělí do 2-3 pruhů, dochází tak během jízdy k rozdělení kuliček a tzv. Jízdám na krásu.

Závodní dráha má v horním úseku vlny připomínající hrby velblouda. Je také nejširší dráhou a ve spodní části je vytvořen trojdílný most.

Okrová a Zámecká dráha se v horní části spojují, projíždí dvěma tunely a mají dvoudílný most.

Hnědá „kaštánková“ dráha má zvláštní start kolem sloupu rozjezdu mamutího můstku (několikrát se obtočí). Má také nejvýše položený start.

Zelená a oranžová paralelní dráha je dvojitá dráha určená pro souboje dvou kuliček. Má největší počet podobných zatáček za sebou.

Červená můstková dráha slouží jako snížený rozjezd pro Kuličkový můstek „Pětík“. Kombinuje dráhu a můstek dohromady.

Boulovatá dráha má čtyři rozjezdy. Ve střední části kuličky projíždí boulemi (je jich celkem více než 150). Inspirací pro tuto dráhu byly lyžařské závody v boulích. Je určena pro souboje dvou a více kuliček.

K vybudování Kuličkodráhy je třeba prostor 10x10m a na výšku 3m. Tvar kopce může být libovolný. Realizace může být „svépomocí“ (již stávající kuličkodráha ve Zruči nad Sázavou) nebo prostřednictvím realizační firmy (budoucí kuličkodráha v Chebu).

Realizace svépomocí:

Na železobetonový skelet o průměrné síle 15cm se ručně vytvarují dráhy dle fantazie pomocí lžic na polévku a kávu. Dráha roste pomalu po částech – základ, první část zatáček, finální část. Vždy je třeba nechat zatvrdnout a zkoušet jak kuličky jezdí – z toho vyplyne potřeba výšky zatáčky. Jednotlivé dráhy jsou inspirovány lyžováním – jízda v boulích, na předjíždění, na krásu – tunely, mosty, na měření času atd. Skokanské můstky – 100x zmenšené, při závodech se na umělou trávu natáhne slabá vrstva mokrého písku – každý skok jde změřit. Při realizaci je třeba počítat s tím, že děti budou po drahách běhat – nedělat „tenké zatáčky“. Nejlepší cestou by mohlo být oslovení šikovného zedníka. V případě dotazů je možné kontaktovat pana starostu města Zruče nad Sázavou, pana Mgr. Martina Hujera, který mi ochotně uvedené informace a informace uvedené v přílohách poskytl.

Dle informací pana starosty vyšel materiál na asi 70 tisíc. V materiálu však není započítaný základ stavby – ve Zruči nad Sázavou využili malé brouzdaliště u školní jídelny. Práci si dělali samotní – odhad asi 2-3 měsíce (samotná stavba drah a můstků). Dle odhadu pana starosty lze udělat do 200 tis.

Realizace prostřednictvím realizační firmy

Dle doporučení paní Krejsové, vedoucí odboru projektového managementu a rozvoje města Chebu, zkušenosti s realizací kuličkové dráhy z EPDM povrchu mají pouze 2 firmy, konkrétně 3dprogram (www.3dprogram.eu) a 4soft (www.4soft.cz). Město Cheb se rozhodlo kuličkodráhu realizovat s firmou 4soft). Celková cena se pak liší podle místa realizace a návrhu samotného řešení kuličkové dráhy. Městu Cheb kuličková dráha vyjde na 1 200 000 Kč.

Volnočasová zábava pro jednotlivce i skupinky všech věkových kategorií využitelná v kteroukoli roční dobu. Kromě individuální zábavy tuto kuličkodráhu mohou využívat mateřské či základní školy a lze uspořádat mimo jiné i např. Kuličkový turnaj.

Odhadované náklady

750000 Kč
Pozn.: Odhadované cenové náklady se liší dle způsobu zpracování od 200 000,- Kč až 1 200 000,- Kč

Umístění

Nápad navrhuji umístit při dětském hřišti Hlavatého (GPS 50.0295717N, 14.5359225E), v jehož přilehlém okolí u kyvadlové houpačky mají být umístěny herní prvky pro starší děti.
Parcelní číslo pozemku 1223/17, Obec Praha, Katastrální území Háje, Vlastník Hlavní město Praha, svěřená správa nemovitosti ve vlastnictví obce Městská část Praha 11.

6 komentářů

 • Nápad krásný, ale místo absolutně nevhodné, je příliš blízko domům a už takhle je tam z dětského hřiště slyšet řev po celý den. Tohle by způsobilo mnohonásobně větší hluk.

  Reagovat
 • Udelejte to v parku Opatov, na vetsim prostranstvi. Nebo prostranstvi v ulici Brandlova za Tescem.

  Reagovat
 • Navrhuji park na Chodově s využitím přírodního kopce. Zkušenost že Zruče – dráha je stále obklopena houfem dětí.

  Reagovat
 • Dobrý den, to budou dítka velice spokojená, též jsme byli párkrát ve Zruči nad Sázavou, a včera jsme poprvé navštívili Kuličkové hřiště na Praze 6 a bylo to bezva. Jen tedy též bych navrhovala to udělat někde v Centrálním parku, např. poblíž té nové kavárny, co by se měla realizovat již letos v létě pokud jsem to dobře pochopila, je tam na to místa dost, kousek od toho dětské hřiště se dvěma klouzačkami a relativně je to daleko od baráků. Na té Praze 6 jim kuličkové hřiště vyrostlo přímo mezi baráky a lidé si stěžují na obrovský hluk, tudíž i v domově seniorů z toho nebudou nadšeni, když jim pod okny po celé dny budou vřískat děti.
  Včera to byl masakr cca z 20ti co se tam sešli u té kuličkodráhy, i ve Zruči nad Sázavou to mají bokem, je to tam hned u školy, tudíž to nikoho neruší.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *