Návrh č. 2 Květinový záhon v zeleni místo nevábného parkoviště

Přeměna pozemku z parkoviště na zelenou plochu s květinovým záhonem, který by zpříjemňoval cestu ke stanici metra.
Nerealizovatelné
2020
Autor: Ing. Ladislav Kos
Sdílet:

U křižovatky Opatovská — Novomeského se nachází jeden z posledních pozůstatků z doby výstavby Jižního Města. Parkoviště, jehož povrch je tvořen zčásti panely, zčásti zatvrdlými zbytky betonové směsi z automixů a zčásti je povrch hlinitý. Za sucha je parkoviště zdrojem prachu, za mokra se na něm vytváří kaluže špinavé vody. Parkoviště vytváří nevábný obraz JM ve vzdálenosti pouhých 100m od stanice metra. Příjezd na parkoviště je přes přechod pro chodce. Parkoviště je „nelegální“, v katastru je plocha určena jako zeleň. Několik fotografií svědčící o nevábnosti toho místa je v příloze.

Navrhovaný stav — odstranit bezprávní užívání pozemku pro parkování, uvést pozemek do souladu s okolím a zásadně zvýšit jeho estetickou hodnotu. Přeměnit pozemek z parkoviště na zelenou plochu s květinovým záhonem, který by zpříjemňoval cestu ke stanici metra.

Dopad na několik set až několik málo tisíc občanů JM.

Přístupno 24 hodin denně.

5. 2. 2021

Návrh je v původní navrhované podobě nerealizovatelný. Dle vyjádření Magistrátu hl. m. Prahy je nutné, aby si vyžádal další stanoviska, na základě kterých může rozhodnout o výpůjčce dotčeného pozemku. Tato stanoviska však nelze z časových důvodů získat do začátku hlasování.

Aby byl návrh realizovatelný, navrhuje pracovní skupina úpravu v podobě vysázení květinového záhonu podél parkoviště.

V současné době čekáme na vyjádření autora k navrhovaným změnám.

Odhadované náklady

650000 Kč

Umístění

Parkoviště u křižovatky Opatovská, Novomeského; kat. území Háje, č. parcely 1210/113

Nerealizovatelné

Návrh je v původní navrhované podobě nerealizovatelný. Dle vyjádření Magistrátu hl. m. Prahy je nutné, aby si vyžádal další stanoviska, na základě kterých může rozhodnout o výpůjčce dotčeného pozemku. Tato stanoviska však nelze z časových důvodů získat do začátku hlasování. Aby byl návrh realizovatelný, navrhuje pracovní skupina úpravu v podobě vysázení květinového záhonu podél parkoviště. 8. 2. 2021 Autor s úpravou návrhu nesouhlasí, proto je z výše uvedených důvodů nerealizovatelný.

6 komentářů

 • Dobrý den,
  Pokud byste navrhoval parkoviště „legalizovat“ a řešit jeho neutěšený vzhled, tak jsem rozhodně pro, ale v současné situaci s parkováním rušit parkovací místa mi nepřijde moc chytré.
  Souhlasím s tím, že pro kolemjdoucí by šlo o pozitivní změnu, na druhou stranu pro místní obyvatele by zrušení cca 60 parkovacích míst mělo dost negativní dopad. Parkoviště zároveň přes den slouží jako záchytné pro mimopražské návštěvníky Prahy a pokud by tuto funkci neplnilo, mohlo by to mít negativní vliv i pro obyvatele ulic na druhé straně zastávky metra (Kupeckého, A. Malé, E. Hyblerové a A. Drabíkové).

  Podle územního plánu navíc spadá celý trojúhelník mezi ulicemi Opatovská, Tatarkova a Bajkonurská do kategorie „veřejné vybavení“, takže navrhovaná změna by mohla být v rozporu s určením pozemku podle územního plánu (pro vybudování květinového záhonu by asi byl vhodnější nějaký prostor z kategorie „přírodní, krajinná a městská zeleň“).

  Reagovat
 • Tuhle variantu opravdu může navrhnout jen člověk, který zde nežije. Parkovacích míst je na Jižním městě nedostatek a místo vytvoření kultivované parkovací plochy, navrhne diletansky zeleň. Navíc se má na stejném mistě postavit nová radnice. Kde budou parkovat rezidenti? Sobecky myslíte jen na své zájmy a ne na potřeby lidí zde žijících.

  Reagovat
 • Toto je krásný exemplární příklad jak cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Kdo by nechtěl mít v okolí svého obydlí zeleň a stromy – nicméně s těmi se stejně nepočítá. Bohužel už i samotný název záměru je předpojatý: záhon je nazván květinovým, přitom bez patřičné a dlouhodobé údržby lze o výsledném porostu spíše spekulovat; naopak parkoviště je nazváno nevábným, přičemž vhodné adjektivum by bylo spíše „nezbytné“ či „významné“. Stav zmiňované plochy souvisí zejména s totálně zanedbanou údržbou než se způsobem využívání. Toto parkoviště slouží převážně jako záchytné pro mimopražské pracující v Praze – shodou okolností jich několik osobně znám i když sám bydlím v Praze. Ptal jsem se proč parkují právě tady? Tedy: je to blíže než na P+R parkoviště na Hájích, je i kratší cesta na metro, je to zadarmo. A co dělají když je tam plno? Tedy: hledají místo v okolních ulicích a o P+R ani neuvažují, viz důvody výše. To je praxe, nikoliv teorie. Jedná se tedy o návrh jak ještě více zaplnit auty okolí stanice metra Háje a místním to bydlení zase trochu znepříjemnit. Jistě by mohl někdo přijít s „řešením“ s modrými zónami, ale jak už víme z praxe, kde se již takto experimentuje, toto „řešení“ má jednu zásadní nevýhodu a to, že vlastně nic neřeší. Není to tedy dobrý návrh, byť motivace mohla být bohulibá.

  Reagovat
  • Dobrý den, místní milují vjezdy na „parkoviště“ přes přechod pro chodce a blokování výjezdu z kruhového objezdu auty odbočujícími na „parkoviště“.
   Pokud nemáte kde parkovat, ať jako místní nebo přespolní, můžete si pořídit parkovací místo v nedalekých garážích Galaxie. Na metro je to odtamtud pár kroků.

   Reagovat
 • Myslím , že nedaleké garáže Galaxie jsou v tak ubohém stavu, že normální člověk nebude uvažovat o parkování v nich a půjde spíše hledat místo do blízkých ulic. Takže “rozkvetlé” zahrádky nebudou obyvatelům JM k užitku, ale spíše k zlosti. Raději bych se zamýšlena nad zlegalizováním těchto ploch, jak píší v komentářích výše.

  Reagovat
  • Asi si pletete garáže Galaxie a garáže Opatovská. Ano, Opatovské garáže jsou ve strašném stavu, ale garáže Galaxie jsou bez problémů a je tam spousta volných míst.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *