Pítka pro ptactvo – naučná stezka

50 000,- Kč / Měkké (neinvestiční) návrhy

Projekty Participativního rozpočtu slouží obyvatelům Zbraslavi. A tak tomu je i u tohoto projektu, protože ptáci obyvateli Zbraslavi bezesporu jsou. Krouží ve vzduchu, švitoří v křovích, ladně plují po hladině a těší nás při pobytu na krmítkách. Jojo, máte pravdu, občas taky káknou na parapet nebo klobnou do fasády, to už ale k soužití člověka s přírodou patří.

Vzhledem k úžasné poloze Zbraslavi se mají ptáci dobře. Zeleně dostatek, voda nablízku. Ale ne všichni ptáci si v letních parnech doletí pro vodu až k řece nebo do Belvederu. Některým se nechce ze svého teritoria, jiní tuší, že by jejich cesta byla dlouhá a občas i nebezpečná (věděli jste, že na Zbraslavi žije například Krahujec?).

Jakmile tedy slunce získá na síle, začíná pro ptactvo hotová bojovka. Vody na zahradách je dost, ale v bazénech a ta se pít nedá. V sudech v létě také moc vody nezbývá..
A v tu chvíli můžeme přijít na pomoc my lidé. Připravme ptákům pítka s čerstvou vodou. Na žízeň, na koupel, pro radost a ochlazení.

Každé pítko bude mít svého patrona, který se o něj bude starat tak, aby sloužilo co nejlépe (čištění a čerstvá voda je základ.) Každé pítko může přinést potěšení nejen ptákům, ale i lidem při pozorování. Informační tabule u pítek rozšíří obzory a možná, že brzy zvýší poptávku po dalekohledech. Ornitologie je totiž nakažlivá.

Součástí návrhu je umístění deseti keramických pítek po Zbraslavi tam, kde chybí přirozený zdroj vody, který by ptactvu vyhovoval. Umístěním pítek vznikne naučná stezka doplněná o informační tabule s popisem a vyobrazením jednotlivých druhů ptáků běžně zahlédnutelných na Zbraslavi. Pítka jsou plánována na městských pozemcích. Ve dvou případech je vlastník soukromý – vyjednán souhlas s umístěním.  Grafické zpracování jednotlivých druhů ptactva proběhne ve spolupráci se zbraslavskou ZUŠ. Každá tabule tedy bude uměleckou stopou mladého zbraslavského umělce.

Výchozím bodem naučné stezky bude Zbraslavské náměstí, kde bude umístěna i tabule s popisem celé trasy a informací k jednotlivým stanovištím (pítkům). Pro výchozí pítko je možné oslovit zbraslavské výrobce keramiky, které projekt zaujal a jsou ochotni vyrobit a věnovat autorské pítko.

Pro zajištění čistoty i čerstvého zdroje vody bude mít každé pítko svého „patrona“, který se o jeho stav bude pravidelně starat. K naučné stezce bude k dispozici i doplňkový materiál ke stažení (s úkoly, kvízem). Projekt má prostor pro případné rozšíření v dalších letech.

Kategorie: Měkké (neinvestiční) návrhy
Navrhovatelka:
 Tamara Petržílová
Předpokládané náklady: 50 000,- Kč

 

error

Dejte o participativním rozpočtu vědět světu!