Název: Stromky pro stín na hřišti 

Krátká anotace návrhu:Na dětské hřiště V Bytovkách v parných dnech nechodíme. Celý plácek je rozpálený, rodiče zvadlí, děti upečené. Je to škoda. Tento prostor by výrazně zpříjemnily stromy – na kraji u laviček i uprostřed vedle kladkové dráhy. Vešlo by se sem cca 6-8 stromků, k některým by i šlo dát závlahové vaky, k dalším hydrogel. Každý stromek vyjde cca na 5000 Kč i s kůly a závlahovým opatřením. Dají tedy příjemný stín pro hraní a rozpočet moc nezatíží.

Místo realizace návrhu:dětské hřiště V Bytovkách, pozemek 1646/2

Předpokládané náklady.:Podle návrhu od prověřené zahradnické firmy vyjde jeden strom cca na 2000Kč/ks, podle stáří stromů.
Zavlažovací vak vychází do 700Kč/ks.
Celkově za stromy: 8 x 2700,- … 21 600,- Kč.
Výsadba velkých stromů – včetně dopravy, hloubení jamky, kůlování, výsadby, výměny půdy v jamce, materiálu na ohrádku, hnojení, ošetření po výsadbě a zalití … cca 1700,-/ks, x 8 tedy 13 600,- Kč.
Doprava zahradníků do 4000,- podle výběru dodavatele.
Celkem 39 200,- (s menší rezervou 45 000,-) + náklady na závlahu aj. v dalších letech.

Doplňující popis:Míst na dosázení stromů v Uhříněvsi není údajně mnoho (vadí inženýrské sítě aj.), ale sem by se jich pár vešlo. Máme šanci zpříjemnit kousek města nejen sobě, ale i dalším generacím dětí a rodičů.

Pro výsadbu je nejlepší březen-duben, poté případně od druhé poloviny října do konce listopadu (pokud nepřijde zima dříve). Podzimní vysázení by tedy zapadalo do časového harmonogramu participativního rozpočtu a byl by dostatek času vybrat správné druhy stromů.

Vhodné jsou javory – dobře snáší městské prostředí, jsou středně velké, s hustou korunou, nebo třeba turecké lísky, které dobře snáší sucho i zasolení. Dub nebo jírovec (kaštan) jsou zase atraktivní svými plody, lípy zase mají v ulici tradici… Vše bude finálně projednáno s odborem životního prostředí a dalšími tak, aby se druhy vzájemně vhodně doplňovaly (i esteticky) a stromky byly vhodně umístěné i s ohledem na inženýrské sítě a herní prvky. Plánované umístění je znázorněno v připojeném obrázku.

Další možné přílohy: hriste-1nahled2